Zdravlje

Ljubav

Doktor otkrio neočekivane rezultate o popularnom napitku: Kafa može biti lek, ali samo uz ove uslove!

Kafa je omiljeni napitak mnogih, a za Srbe posebno važan deo svakodnevne rutine. Međutim, koliko je zapravo zdrava i kada postaje lek, a kada opasnost po naše zdravlje? 

Doktor otkrio neočekivane rezultate o popularnom napitku: Kafa može biti lek, ali samo uz ove uslove! Foto: Freepik.com



Doktor koji se bavi istraživanjima o uticaju kafe na organizam izneo je šokantne rezultate koji mogu promeniti mišljenje mnogih o ovom omiljenom napitku. Otkrio je na koji način kafa može biti korisna, ali i šta treba da izbegavamo da bi nam koristila.

"Kafa je glavni kapitalni antioksidans. Antioksidanasi su antikancerska supstancija. Čak 15 odsto antioksidanasa, antikancerskih materija nalazi se u kafi koju popije prosečni Amerikanac. Antikancerske materije preventivno deluju protiv Alchajmera, karcinoma pankreasa i debelog creva, ali i ciroze jetre"  - rekao je prof. dr Perišić  i ukazao na dve vrste kafe:


Foto: Freepik.com

" Imamo dve vrste kafa, to su arabika i robusta. Arabika ima manje kofeina, a više antioksidantnih materija i daje prelepu aromu. Ona se bere, a ne žanje po zemlji. Poreklom je iz Etiopije i najskuplja je. Robusta se žanje, mahom je iz močvara Indonezije i Indije, ima dosta kofeina, ali ne daje dobar ukus. U arabici se uživa, a robusta budi. Najidealnija kafa je: 70 odsto arabike, a 30 odsto robuste, ipak je to jako teško naći – rekao je profesor.

Srbi iako obožavaju kafu, ne piju kvalitetnu

"Mi pijemo dosta loše mešavine, često je to otpadna robusta. U velikim transportima, dođe do pucanja džaka, oni to pokupe sa tih brodova, samelju i sterilišu. Kafa stimuliše moždane ćelije da rade sa asocijacionim vezama i takve osobe ne moraju da brinu da će dobiti Alchajmerovu bolest" – rekao je prof. dr Voja za K1.

On savetuje da se kafa pije do tri puta dnevno i da šoljice budu male.

"Tri puta po dve male kafe dnevno je dozvoljeno popiti. To je negde oko 400 stotine miligrama dnevno, malo manje od pola litre. Unos kafe štiti od karcinoma debelog creva, raka jetre, raka pankreasa. Kapitalna stvar za pankreas je da se unosi mnogo antioksidanasa sa hranom. Kafa je lek i korisna je, a najveći efekat joj je pre jela, da bi joj se što pre apsorbovao kofein i onda išao u tkiva, mozak, srce, pankreas, debelo crevo i jetru"-  rekao je prof. dr Perišić.

Iako mnogi smatraju da kafu treba piti bez mleka, ali prof. dr Perišić smatra da to ne treba tako da bude. 

"Mleko ima beta jedan kazein. On pored antioksidantnog dejstva ima i blago euforično dejstvo. Ono što podstakne kofein, kazein ga smiri i onda tu napravimo divan balans. Bademovo i pirinčano mleko nisu mleka. To su preparati sačinjeni od koštunjavih plodova iz koga se iscedi mast i voda. Oni nemaju sve kapitalne nutritiente koje imaju mleko životinjskog porekla. Nemaju cink i selen. Zdravije je u kafu dodati ovčije ili kozije mleko, jer u njima nema toksina, lipidni sastav ovih mleka je apsolutno najbolji" -  objasnio je on i dodao da nutricionisti nisu lekari i da ne mogu oni da vas savetuju.

Viber

Autor: J.B.
Izvor: Svet Plus

Povezane vesti:


>