Zdravlje

Ljubav

Kako smanjiti buku hrane prirodnim putem: Top 10 saveta za zdraviju ishranu!

Kada su lekovi poput Ozempica i slični GLP-1 agonisti ušli na tržište, istraživači su otkrili neočekivanu prednost: gubitak telesne težine. Ovi lekovi smanjuju apetit i usporavaju pražnjenje želuca, regulišući hormone gladi i nivo insulina, a utiču i na mozak tako što smanjuju tzv. „buku hrane“.

Kako smanjiti buku hrane prirodnim putem: Top 10 saveta za zdraviju ishranu! Foto: Pixabay


 

Šta je „buka hrane“?


„Buka hrane“ označava opsesivne misli o hrani - bilo da je reč o želji za određenom hranom, osećaju krivice nakon jela ili stalnom planiranju šta i kada jesti“, objašnjava Trista Best, MPH, RD, LD, dijetetičarka sa portala The Candida Diet.

Ako ne želite da se oslanjate na lekove poput Wegovyja ili Ozempica, stručnjaci predlažu kombinaciju promena u ishrani i rešavanje psiholoških faktora koji dovode do opsesije hranom. Evo deset jednostavnih načina kako da smanjite „buku hrane“ prirodnim putem.


1. Izbacite prerađenu hranu

Prerađena hrana bogata je šećerom, mastima i solju, što može previše stimulisati mozak i povećati učestalost misli o hrani. Zamenite je celovitim namirnicama poput orašastih plodova, svežeg povrća i voća.


2. Fokusirajte se na proteine i vlakna

Proteini i vlakna produžavaju osećaj sitosti i stabilizuju nivo šećera u krvi. „Birajte nemasne izvore proteina poput piletine, ribe i mahunarki, u kombinaciji s povrćem i integralnim žitaricama“, savetuje Mišel Routenstajn, MS, RD.




Hidratacija limunom i vodom
Foto: Pixabay


3. Održavajte hidrataciju

Dehidracija može izazvati osećaj gladi. Pijte vodu tokom dana, konzumirajte hranu bogatu vodom poput lubenice i krastavaca, ili probajte vodu s ukusima. Povrće poput tikvica, karfiola i spanaća takođe je odličan izbor jer ima malo kalorija, a puno vode.


4. Vežbajte svesno jedenje

Sporije konzumiranje hrane uz fokus na njen ukus i osećaj sitosti može pomoći u prepoznavanju pravih signala gladi i smanjiti želju za hranom.


5. Preoblikujte odnos prema hrani

Prestanite da delite hranu na „dobru“ i „lošu“. Hranu posmatrajte kao izvor energije i podršku vašem zdravlju, čime smanjujete osećaj krivice i opsesiju.


6. Pametno užinajte

Pre nego što osećaj gladi postane prejak, posegnite za zdravom užinom, poput šake orašastih plodova uz voće, kako biste sprečili intenzivne želje za hranom.



Balansirani obrok
Foto: Pixabay


7. Održavajte balansirane obroke

Ne preskačite obroke i trudite se da oni budu nutritivno bogati. Nedostatak određenih hranljivih materija može povećati žudnju za hranom.


8. Pazite na kvalitet sna

Nedostatak sna remeti hormone gladi, povećava nivo grelina (hormon koji podstiče glad) i smanjuje leptin (hormon koji signalizira sitost). Obezbedite sebi sedam do osam sati kvalitetnog sna svake noći.


9. Rešavajte emocije bez hrane

Opsesivne misli o hrani često su povezane s emocijama, a ne pravom glađu. Tehnike poput vođenja dnevnika, dubokog disanja ili razgovora s prijateljem mogu pomoći.


10. Potražite podršku

Uklonite uticaje koji promovišu nerealne standarde lepote i dijetnu kulturu. Okružite se zajednicama koje neguju intuitivno jedenje i pozitivnu sliku o telu.

Važno je napomenuti: Informacije u tekstu su edukativne prirode. Za pitanja o lekovima ili zdravstvenim problemima, konsultujte se s vašim lekarom.
 

7 namirnica koje možete jesti ove zime kako biste povećali unos vitamina D!

Viber

Autor: O.J
Izvor: svetplus.com

Povezane vesti:


>