Zdravlje

Ljubav

Cela Srbija u crvenom: Temperature narednih pet dana i do +40! Saveti za zaštitu od sunčanice i toplotnog udara

Upozorenje! Paklene vrućine će trajati do 18. avgusta!

Cela Srbija u crvenom: Temperature narednih pet dana i do +40! Saveti za zaštitu od sunčanice i toplotnog udara Foto: Pixabay



Hidrometreorloški zavod izdao je upozorenje u kome se navdi da će jak toplotini talas, trajati sve do 18. avgusta.  Minimalna temperatura biće u intervalu od 23 do 26 stepeni, a najviša dnevna od 37 do 39 stepeni.

Danas je na čitavoj teritoriji Srbije upaljen crveni meteoalarm. Prema rečima RHMZ-a, nastoje nam opasno visoke temperature koje će trajati narednih pet dana, zbog čega se građani pozivaju da budu oprezni. 

Biometeorološka prognoza

Očekivana biometeorološka situacija imaće relativno nepovoljan uticaj na većinu hronično obolelih i osetljivih osoba. Oprez se savetuje osobama sa srčanim problemima. Meteoropatske reakcije mogu biti izražene u vidu glavobolje. Preporučuje se umerena fizička aktivnost i primena adekvatne UV zaštite.

Najbitnije je u narednim danima zaštiti se od sunčanice i toplotnih udara. 

Razliika između sunčanice i toplotnog udara

Sunčanica predstavlja izlaganje glave sunčevim zracima i toploti, dok toplotni udar može nastati u bilo kojoj prostoriji koja je pod visokom temperaturom. Simptomi su slični, s tim što kod sunčanice imamo pojačano znojenje, dok kod toplotnog udara dolazi do potpunog poremećaja termoregulacije. U oba slučaja mozak najviše trpi.

Simptomi sunčanice i toplotnog udara

"Kod sunčanice dolazi do tahikardije, nesvestica, konvulzija i pojačanog znojenja, jer se organizam i dalje bori da opstane. Kod toplotnog udara prestaje termoregulacija, prestaje znojenje, temperatura tela se povećava, takođe dolazi do tahikardije. U oba slučaja neophodno je osobu prebaciti u hladovinu, obezbediti joj velike količine tečnosti i pozvati Hitnu pomoć. Veoma je bitno saznati da li je osoba hronični bolesnik", dodaje doktorka Urošević.

Kako kod dece prepoznati sunčanicu?

"Deca postaju nervoznija, spušta im se glava i deluju pospano. Tada ih rehidriramo i smestimo u hladovinu. Svaka majka zna da je važno da deca nose kapice."

Prevencija i zaštita na +40 stepeni

"Kada krenemo od kuće, moramo da obučemo lagodniju odeću, stavimo šešir ili kapu i razmislimo kako ćemo stići. Treba odlučiti da li je bolje ići autobusom ili prošetati. U kolima je lakše zbog klime, a uvek moramo imati flašicu vode."

Klima može biti opasna za hronične bolesnike

"Postoji opasnost kada se iz ekstremno tople prostorije uđe u hladnu prostoriju, jer mogu naglo da se skupe krvni sudovi što predstavlja veliku opasnost za hronične bolesnike koji imaju stentove, jer može dovesti do infarkta srca. U obrnutom smeru, kada se izlazi iz hladne prostorije, može nastupiti kolaps. Naglo se proširuju krvni sudovi, pacijenti dobijaju nesvesticu i padaju. Ta razlika u temperaturi bi trebalo da bude oko 10 stepeni. Mora se blago prilagoditi. Kod mlađih ljudi to nije problem jer imaju elastične krvne sudove koji se lagano šire ili skupljaju pri takvim promenama. Kod starijih osoba je to opasno, jer su njihovi krvni sudovi kruti i teško se šire ili skupljaju. Zato im se savetuje da uopšte ne izlaze."

Viber

Autor: J.B.
Izvor: Svet Plus

Povezane vesti:


>