Kelj je različita biljka sa širokim listovima koja pripada vrsti Brassica oleracea.
Ovo korisno povrće je povezano sa drugim biljkama iz grupe Acephala, uključujući:
kupus
blitva
brokoli
karfiol
kelj pupčarKelj potiče iz praistorijskih vremena, i jedan je od najstarijih članova porodice kupusa. Antički Grci su gajili nekoliko oblika i kelja.
Danas se gaji u:Brazilu
Portugalu
južnim Sjedinjenim Američkim Državama
mnogim delovima Afrike
Crnoj Gori
Bosni i Hercegovini
južnoj Hrvatskoj
severnoj Španiji
severnoj Indiji
Biljka kelj raste zbog svojih velikih, tamnih i jestivih listova. Slično kao kelj, ima uspravnu stabljiku, često rastući do dva metra visine. Listovi su debeli i imaju blago gorak ukus.
Kelj je jedinstven jer je bogat sumpornim jedinjenjima nazvanim glukozinolati, koji podržavaju detoksikaciju, i indol-3-karbinol koji značajno smanjuje rizik od raka dojke, debelog creva i pluća.
Kelj je odličan izvor vitamina K i vitamina A. Takođe je bogat rastvorljivim vlaknima i ima snažna antioksidativna svojstva.
Dodavanjem kelja u ishranu možete smanjiti zapaljenja koja uzrokuju bolesti, pomoći u lečenju digestivnih stanja, detoksikovati telo i poboljšati zdravlje kardiovaskularnog sistema.Jedna od najvažnijih komponenti kelja, i drugih krstašastih povrća, je glutation. Ovaj peptid se sastoji od tri ključne aminokiseline koje igraju nekoliko vitalnih uloga u telu.
Pomaže jetri da čisti i detoksikuje masti, pojačava imunološku funkciju, bori se protiv raka, štiti telo od toksina iz okoline i sprečava otpornost na lekove.DNEVNI HOROSKOPČitajte nas na GOOGLE VESTIMA.