Naše telo može da dobije vitamin A na dva različita načina. Retinol dolazi iz životinjskih i mlečnih proizvoda, a beta-karoten - oblik karotenoida, može se naći u povrću i voću i nakon unosa pretvara se u vitamin A u našem organizmu.
Vitamin A je neophodan za jačanje imuniteta, očuvanje
očiju - vida i za zdravlje naše kože. Iako nema direktnih dokaza da vitamin A utiče direktno na simptome menopauze, jasno je da njegova uloga u očuvanju vida, podrška imunitetu i štitnoj žlezdi, postaje značajnija tokom menopauze, kada se telo suočava sa dodatnim stresom zbog hormonskih promena.
Dobar izbor izvora hrane bogate vitaminom A uključuje
goveđu i jagnjeću džigericu, puter, sir i određene masne ribe. Takođe, naše telo može pretvoriti beta-karoten iz povrća i voća poput
slatkog krompira, tikve, kelja, šargarepe, crvene paprike, manga, dinje i grejpa u vitamin A.Bitno je napomenuti da je vitamin A rastvorljiv u mastima, što znači da će se bolje apsorbovati ako se konzumira zajedno sa malom količinom zdravih biljnih masti, kao što su maslinovo ulje, masne ribe, orašasti plodovi, semenke i avokado.
Preporučena dnevna doza: 700 mcgOPREZ!Treba biti obazriv sa unosom vitamina A, jer previše može izazvati vrtoglavicu, mučninu, povraćanje, glavobolju ili pogoršanje vida, a dugotrajno može povećati rizik od preloma kostiju. Takođe, visoke doze mogu povećati rizik od razvoja raka pluća kod osoba koje su
osetljive na ovaj vitamin. Ako uzimate lekove za razređivanje krvi ili već koristite
retinol suplemente, posebno je važno biti pažljiv sa unosom vitamina A.