Martina Tišljar (46) je EFT trener više od 10 godina i ona je objasnila postupak "tapkanja" koji je poslednjih godina veoma popularan u regulisanju stresa u svetu, a sve više postaje prihvaćen i na našim prostorima.
- Tapkanje je inače popularan naziv za E.F.T, što je skraćenica od emocional freedom tehnich, u prevodu tehnike emocionalne slobode. Možda to još kod nas nije toliko popularno, međutim ovo je tehnika koja je izuzetno poznata u svetu. Ova metoda nam pomaže da smanjimo stres i sva druga emotivna preplavljivanja i fizički bol. Tehnika se popularno zove i "tapkanje" zato što se tapka uz jednu izjavu prihvatanja, a tapkamo se po određenim akupunkturnim tačkama po telu - objasnila je Tišljareva.
Prednost ove tehniike je što tapkati mogu i deca, čak i mi umesto njih.
- Bilo da imamo neki fizički problem ili je prosto stvar stresa, opšta rečenica je uvek ista i ona glasi: "Iako imam taj i taj problem , prihvatam sebe i sa tim". Moramo biti veoma specifični da bi imalo efekta, a da bi dobili i konačan rezultat, moramo pronaći i uzroke tog stanja. Tapkati mogu i deca. Prednost ove metode je da vi ne morate da razumete sam proces da biste tapkali, pa iz tog razloga možete tapkati i umesto deteta ili ono može da tapka po plišanoj igrački i rezultat neće izostati - ističe Martina.
Martina je konkretno na ličnom primeru osetila poboljšanje prilikom tapkanja.
- Prvi put kada sam otišla na radionicu tapkanja imala sam veliki bol i ukočenost u vratu koju sam bezuspešno lečila skoro punih godinu dana. Nisam imala velikih očekivanja od ove radionice, nisam čak ni kompletno razumela EFT metodu, ali izašla sam sa radionice bez ikakvog bola u vratu i, što je najvažnije, taj bol se više nikada nije vratio - objasnila je Tišljareva.