Kineski peršun je, zapravo, jedno od imena za korijander - biljku krupnijeg lista, deblje i duže stabljike od običnog peršuna.
Nismo baš svi navikli na njegovu jaku aromu i više volimo blag, travnati šmek naše sorte, što je šteta jer kineski peršun ima i lekovita svojstva i savetuje se čak i priprema gustog soka od ove biljke.
Ako vam je ovo ipak previše neobično za vaše kulinarske navike, obavezno ga dodajte u hranu.
Za početak, videćete da tada treba manje da solite jela, a time smanjujete količinu štetnog natrijuma u ishrani.
Korijander deluje i kao diuretik, pa se izbacuje i višak vode i smanjuje se krvni pritisak.
Recepti za čajeve od korijandera1. Jednu supenu kašiku usitnjenog semena preliti sa 2,5 dl vrele vode i nakon 15 do 30 minuta procediti. Ovaj čaj pomaže kod tromosti creva,kod otoka i tumora.
2. Dve supene kašike usitnjenog lišća preliti sa jednom šoljom vrele vode. Ovaj čaj se pije tokom dana. Koristi se za ublažavanje alergijskih simptoma.- savetuje
Agroklub.
List i seme korijandera koriste se za poboljšanje varenja, kod problema sa gastritisom i čirom na želucu i dvanaestopalačnom crevu, za iskašljavanje kod bronhitisa i upale pluća, kod upale bešike i mokraćnih puteva, reume i artritisa, za ublažavanje depresije, snižavanje krvnog pritiska, poboljšavanje sna. Korijander ima i ulogu u detoksikaciji organizma od nagomilanih otrova.Jača jetru i poboljšava apetit, ali se koristi i za mršavljenje zbog svoje osobine da pomaže izlučivanje vode i otrova iz organizma, poboljšava metabolizam. Ublažava alergije, reguliše šećer u krvi i ublažava menstrualne tegobe, deluje i kao afrodizijak.