Zdravlje

Ljubav

Od čega zavisi da li ćete se ugojiti? Ovo utiče na metabolizam!

Od čega zavisi da li ćete se ugojiti? Ako imate brz metabolizam, telo troši kalorije čak i dok spavate. No, ako je metabolizam usporen, on troši manje energije i manje kalorija. Ovo utiče na metabolizam!

Od čega zavisi da li ćete se ugojiti? Ovo utiče na metabolizam! Svet Plus




Postoje srećkovići koji su se rodili sa nešto bržim metabolizmom, kao i oni kojima je potrebno manje kalorija. Bez obzira kako vas je priroda nagradila, važno je da ne zaboravite brigu o metabolizmu.

Postoje navike koje značajno utiču na njegov rad, a već i sami znate da preskakanje doručka ili unošenje previše kalorija uveče nisu dobri za vaš organizam.

Ako imate brz metabolizam, telo troši kalorije čak i dok spavate. No, ako je metabolizam usporen, on troši manje energije i manje kalorija.

Nutricionistkinje Ejmi Gudson Loren Haris-Pinkus otkrile su najgore prehrambene navike za metabolizam.



1. Ne jedete dovoljno proteina tokom dana
Unos dovoljno proteina važan je za jačanje metaboličkog zdravlja. Konzumacija hrane bogate proteinima povezana je s boljim ukupnim metabolizmom.

Haris-Pinkus kaže da nije važno samo koliko proteina jedemo, već je važno i kada ih jedemo.

– Većina konzumira dovoljno proteina, ali ih ne deli pravilno između obroka i grickalica što je važno za rast i razvoj mišića – kaže ona i savetuje da unosite najmanje 20 do 25 grama proteina po obroku, posebno tokom doručka.



2. Preskačete doručak
Ako ste jedni od onih koji ujutru ne doručkuju, možda bi trebalo da razmislite i o toj navici.

– Zamislite svoj metabolizam kao vatru, da bi ona gorela, morate da je zapalite, a doručak čini upravo to – kaže Goodson.

– Cilj je pokrenuti metabolizam doručkom bogatim hranjivim materijama od vlakana, proteina i zdravih masti – dodaje Gudson.



3. Unosite previše dnevnih kalorija noću
– Naše telo voli da jede tokom dana kada smo aktivniji i potrebno nam je odgovarajuće gorivo. Ne jedemo hranu dok spavamo, jer naše telo to ne mora, ali ono što jedemo tokom dana utiče na naše večernje sate, što opet utiče na naš metabolizam. Kako sunce zalazi, probavni sistem se usporava kako bi se pripremio za san, pa ljudi koji preskaču doručak, jedu malo tokom dana i uveče konzumiraju veliki deo dnevnih kalorija, te tako rade protiv prirodnih bioritmova – kaže Haris-Pinkus.







4. Ne jedete dovoljno vlakana
Vlakna su ključna komponenta za metaboličko zdravlje. Metabolizmu pomažu na dva načina – u procesu probave i održavajući nas sitima.



5. Ne unosite dovoljno kalorija
Ako ne unosimo dovoljno kalorija tokom dana, to će usporiti naš metabolizam.

– Morate da jedete kalorije da biste sagoreli kalorije i iako je za smanjenje telesne težine potreban kalorijski deficit, konzumiranje premalo kalorija može da uspori metabolizam – objašnjava Gudson.



6. Konzumirate previše prerađene hrane
Na metabolizam utiče količina hrane koju jedemo i kada je jedemo, ali i vrsta hrane. Mnogi stručnjaci zato preporučuju ograničavanje unosa obrađene hrane.


– Visoko prerađena pakovana hrana obično se brzo probavlja i nema vlakana, što znači da ne zahteva puno energije za preradu – kaže Haris-Pinkus.


 

Viber

Autor: O.J
Izvor: svetplus.com/24 sedam

Povezane vesti:


>