Nema potrebe nikoga podsećati na dobrobiti hidratacije tela. ÄŒak i mala dehidratacija negativno utiÄe na sve telesne funkcije, a može uzrokovati i ozbiljne zdravstvene probleme.
ÄŒašu vode trebalo bi da pijemo na svakih sat vremena. Voda koja se popije ujutru, odmah nakon buÄ‘enja, imaće drugaÄiju ulogu nego ona koju ćemo piti pre odlaska u krevet.
U poslednjem sluÄaju, to može Äak smanjiti rizik od srÄanog udara, jer utiÄe na funkcionisanje naše cirkulacije. ÄŒak i blaga dehidratacija može negativno uticati na funkciju endotela i tako doprineti srÄanim oboljenjima i smanjenim fiziÄkim performansama.
Koliko vode treba da pijemo dnevnoOvo je jedna od Äestih tema razgovora. Kaže se da morate piti dva litra vode dnevno. U meÄ‘uvremenu, ne postoji jednostavan odgovor na pitanje koliko vode treba popiti, jer željeni nivo unosa teÄnosti zavisi od starosti, telesne graÄ‘e, bolesti, aktivnosti i temperature okoline. Potreba za vodom raste po toplom vremenu, kao i tokom sporta ili drugog fiziÄkog napora.
Osim toga, vredi zapamtiti da se voda nalazi i u drugim teÄnostima koje pijemo tokom dana, na primer, u voću i povrću. Ovo se takoÄ‘e raÄuna u vašu dnevnu ravnotežu unosa teÄnosti.
Kada je najbolje vreme za voduÄŒaša vode koja se popije odmah nakon buÄ‘enja, na primer sa dodatkom limuna, stimuliše telo na akciju. Ako konzumirate vodu 30 minuta pre obroka, pomaže varenju, dok pijenje vode dva sata pre vežbanja spreÄava dehidrataciju i povećava telesnu temperaturu tokom treninga. TakoÄ‘e je dobro popiti Äašu vode pre kupanja jer pomaže u snižavanju krvnog pritiska.
Zašto bi, takoÄ‘e, trebalo piti vodu pre spavanjaTokom dana sila gravitacije zadržava vodu u donjem delu tela (zato su nam noge Äesto oteÄene u drugoj polovini dana). Kada idemo u krevet, u ležećem položaju, noge su nam na istom nivou kao i bubrezi, što ovom organu olakšava uklanjanje vode i toksina iz tela.
Stoga bi trebalo da pijemo vodu pre spavanja kako bismo spreÄili štetne promene u telu. Kao rezultat nedostatka vode, krvni pritisak opada, a volumen mu se smanjuje, pa srce mora da radi sve brže i jaÄe kako bi održalo cirkulaciju. Nedostatak vode utiÄe i na koncentraciju elektrolita, što može poremetiti rad mišića.