Ne brojati kalorije, ne slediti brojna pravila, a istovremeno gubiti kilograme i poboljšati stanje tela i kože – taj san mnoge žene ostvaruju alkalnom dijetom, vrlo popularnom među holivudskim zvezdama. Upravo po tom principu žive poznate lepotice Viktorija Bekam, Dženifer Aniston, Kirsten Danst, Žizel Bindšen i Gvinet Paltrou.
Šta je alkalna dijeta?Pre nekoliko godina, nutricionistkinje Viki Edžson i Nataša Koret razvile su program ishrane za normalizaciju kiselosti, u nameri da pomognu ljudima koji imaju gastrointestinalne smetnje. Ukoliko se indikator pH ravnoteže organizma vrati u normalu (od 7,35 do 7,45), nestaju problemi s varenjem i metaboličkim procesima. O tome govore u knjizi “Zaista zdrav alkalni program” (Honestly Healthy Alkaline Programme).
Princip alkalne ishrane je jednostavan: svi proizvodi su podeljeni na alkalne i kisele, odnosno na one koji tokom varenja daju baznu ili kiselu reakciju.
Uticaj ove dve reakcije na procese koji utiču na zdravlje i mršavljenje, kao i njihova pravilna kombinacija, osnova su dijete.
Na šta utiče dijeta?Sistem ima brojne prednosti. Prilikom alkalne dijete:uspostavljaju se procesi varenja;
stabilizuje se apetit i organizam nema potrebu za prejedanjem;
hranjive materije se bolje apsorbuju;
poboljšava stanje kože, kose i noktiju;
nestaju osipi sa kože;
posvećava se energija, a umor nestaje;
smanjuje se težina (za mesec dana možete da izgubite 4-5 kg).Šta treba da radite?Jedino pravilo dijete je da u ishranu uvrstite 80% alkalnih i 20% kiselih namirnica. Dijetu možete držati samo dan, nedelju dana ili bilo koji drugi vremenski period – glavno je da se održava neophodna ravnoteža.
Sve ostalo može da ostane kao pre, počev od veličine porcija, pa do broja obroka. Dijetolozi kažu da će se procesi ubrzati ako iz ishrane izbacite šećer i alkohol, ali to nije obavezno.
Sudeći po spisku namirnica, dijeta će se posebno dopasti ljubiteljima povrća, ali ni pristalice životinjskih namirnica ne treba da očajavaju: nije stvar u zabrani namirnica, već u njihovom pravilnom kombinovanju.
1. Jedite mnogo: alkalnih namirnica (80%)Sve vrste mleka, osim kravljeg.
Svo voće osim grožđa (mnoge vrste voća su neutralne, ali najveći alkalni efekat imaju citrusi).
Sve vrste zelenog povrća i salata.
Crni hleb bez kvasca, sve vrste žitarica.
Orašasti plodovi (osim pistacija, indijskih oraha i kikirikija), semenke bundeve.
Biljna ulja.
Povrće i korenasto povrće (osim krompira, mahunarki i kukuruza).
Nemasne ribe (grgeč, oslić, iverak..).
Zeleni i beli čaj, smuti.
2. Jedite malo: kisele hrane (20%)Kravlje mleko i mlečni proizvodi (jogurt, sir, kefir).
Limunada, slatka gazirana pića.
Alkohol, slatkiši, peciva, konzervirana hrana, kobasice.
Crni čaj i kafa.
Meso i živina (uključujući industrijski prerađenu), mesne prerađevine
Peciva, beli hleb, beli glazirani pirinač.
Grožđe, sušeno voće.
Mahunarke i kukuruz.
Životinjske masti (maslac, slanina, svinjetina).
Sosovi (majonez, kečap, senf, soja sos).
Jaja.
Masna riba.
Predlog menijaPrincip dijete je da jelovnik napravite sami, na osnovu svojih potreba, ali evo predloga kako da to učinite:
Predlog doručka: povrće, voće, mleko (biljne varijante), jogurt, jaja (ne više od dva), sendviči sa beskvasnim hlebom.
Varijanta ručka: 150-200 g proteinske hrane (meso, riba, jaja), s garnirungom od žitarica, povrća, testenine, zeleniša. Za desert – voće, sušeno voće (do 50 g).
Za večeru možete uzeti: povrće, žitarice, testenina, voće. Možete dodati i belančevine (do 100 g).
Kao užinu možete uzeti: orašaste plodove, semenke, voće, kozji sir, sveže ceđene sokove i smuti.
Alkohol, mesne prerađevine, slatkiše, hranu iz konzerve i peciva dozvoljeno je konzumirati najviše jednom dnevno, ali najbolje ih je svesti na minimum.Ko može da je primeni?Ovaj način ishrane nema striktna ograničenja. Morate ipak imati na umu da ovo nije dijeta u klasičnom smislu, tako da će mršavljenje ići postepeno, ali će pritom biti kvalitetno. Međutim, glavna korist od ovakvog načina ishrane je u poboljšanju opšteg izgleda i to ne samo skidanjem viška kilograma, već i poboljšanjem opšteg zdravlja organizma.
Nemojte primenjivati alkalnu dijetu ukoliko imate:srčano oboljenje;
atrofični gastritis;
smanjenu kiselost želuca;
zatajenje bubrega.
Kritika dijeteI pored očigledne efikasnosti, stručnjaci su više puta kritikovali ovaj sistem ishrane. Razlog tome je što se glavni pH organizma, odnosno pH krvi, ne može promeniti pomoću namirnica, tvrde lekari.
Međutim, u ovom sistemu se ne radi samo o pH krvi, već pre svega o kiselosti sistema za varenje, a upravo se njegov rad dovodi u red ovakvim načinom ishrane.
Dijeta donosi odlične rezultate i zato što poboljšava rad organizma u celini, a onda će on sam moći da se izbori s povećanjem kiselosti.Ostale teme vezane za zdravlje i mršavljenje, možete pronaći OVDE