Njegovo stalno blokiranje utiče ne samo na telo, već i na naše emocionalno stanje, odnose i sveukupno zadovoljstvo životom. Zgrčen, on postaje kraći i stisnutiji i postaje izvor mnogih bolova u telu. Evo simptoma, uzroka i šta treba uraditi.
Lumbalni mišić, poznat i po svom neobičnom imenu, „mišić duše“, možda je najvažniji mišić u našem telu. Bez ove mišićne skupine, ne možete ujutro ustati iz kreveta. Šta više, kada trčite, vozite biciklu, plešete, hodate ili samo ležite na kauču, mišići su vam uvek uključeni. To je zbog činjenice da je lumbalni mišić glavni spojni deo tela i nogu.
Šta učiniti ako se stegne “mišić duše”?On utiče na držanje, pokretljivost zglobova i pravilno funkcionisanje unutrašnjih organa u trbušnoj šupljini, a takođe stabilizuje kičmu.
Slabi lumbalni mišići mogu vas dovesti do preopterećenja okolnih mišića.
Uz to, zgrčen ili preopterećen lumbalni mišić može postati izvor mnogih osećaja bola u vašem telu.U istočnoj kulturi, lumbalni mišići nazivaju se
“mišići duše”, jer su povezani sa središnjim živčanim sistemom. Imajući vezu s dijafragmom, ti mišići igraju ulogu u funkciji disanja, a kao što znate, postoji dvosmerna veza između disanja i emocija.
Povezanost lumbalnih mišića i dijafragme znači sposobnost hoda i disanja, kao i reagovanje na strah i uzbuđenje.
Dovoljno je prisetiti se emocija koje doživljavate kada se “leptiri pojave u želucu”. Kad se uplašite ili ste pod stresom, to uzrokuje napetost u tim mišićima.
A ako je stres hroničan, vaši lumbalni mišići uvek su u zgrčenom stanju, postaju kraći i stisnutiji. Stres se pogoršava modernim sedećim načinom života, nepravilno odabranom obućom, uskom odećom i drugim...Preopterećeni lumbalni mišić može dovesti do:bolova u leđima i donjem delu leđa
bolova u kolenu i kukovima
problema sa varenjem
zatajenja disanjaAli stalno blokiranje lumbalnog mišića utiče ne samo na telo, već i na naše emocionalno stanje, odnose i sveukupno zadovoljstvo životom.
Poznato je da je hronično preopterećenje ovog mišića povezano s osećajima straha i teskobe. Istovremeno otključavanjem ovih mišića lakše se rešite straha i drugih negativnih emocija.
Što je jači i fleksibilniji
„mišić duše“, to je vitalnija energija koja slobodno teče kroz mišiće, kosti, ligamente i organe.
Zato je, za fizičko i emocionalno zdravlje, ovom mišiću potrebno posvetiti dovoljno pažnje.
Znakovi neravnoteže u lumbalnim mišićima
Vaši lumbalni mišići su najdublji mišići jezgra.
To su jedini mišići koji povezuju kičmu i noge.
Postoji nekoliko znakova zakrčenih lumbalnih mišića.1. Razlika u dužini noguIskrivljeni lumbalni mišić uzrokuje da se vaša zdelica okreće napred, uzrokujući unutarašnju rotaciju noge na istoj strani. Suprotno tome, vaša će se druga noga okretati prema van.
To će dovesti do činjenice da će s jedne strane noga vremenom postati duža i to će uzrokovati funkcionalnu razliku u dužini nogu.
2. Bolovi u donjem delu leđa i kolenimaAko osetite bol u kolenu ili donjem delu leđa iz nepoznatog razloga, bol može proizaći iz lumbalnog mišića. To se događa zbog stezanja stegnenice u šupljini, povezanog s naprezanjem lumbalnih mišića.
3. Poremećaji držanjaKad su lumbalni mišići prekratki ili stisnuti, guraju zdelicu prema napred, stisnuvši kičmu i povlačeći leđa, što dovodi do preteranog otklona u donjem delu leđa (“patka stražnjica”).
Ako su mišići preterano rastegnuti i slabi, izjednačava se prirodni odmak lumbalne kičme, stvarajući “ravnu stražnjicu”. To povećava rizik od ozleda u lumbalnom području, posebno u međupršljenskim diskovima.
4. Problemi sa stolicomStisnut lumbalni mišić može pridoneti ili čak uzrokovati zatvor. Velika skupina lumbalnih živaca i krvnih žila prolazi kroz i oko lumbalnih mišića.
Iz tog razloga, preterani stres može sprečiti protok krvi i živčanih impulsa u zdelične organe i noge.
Pored toga, kada je mišić previše gust, razmak između unutrašnjih organa se skraćuje, a to utiće na proces apsorpcije i izlučivanja hrane.
5. Menstrualni grčeviNatezanje u lumbalnim mišićima može delimično uzrokovati menstrualne grčeve, jer vrše dodatni pritisak na reproduktivne organe.
6. Plitko disanjeStisnuti lumbalni mišići guraju grudi prema napred, zbog čega osoba počinje površno disati. To zauzvrat ograničava unos dovoljne količine kiseonika u telo i dovodi do napetosti mišića vrata.
7. UmorVaši lumbalni mišići stvaraju mišićnu „policu“ na kojoj počivaju bubrezi i nadbubrežne žlezde. Tokom pravilnog disanja, dijafragma se takođe kreće, lagano masirajući organe i potiče cirkulaciju krvi u ovom području.
Neravnoteža ovih mišića dovodi do neravnoteže u tim organima, uzrokujući fizički i emocionalni umor.
Budući da lumbalni mišići utiču na fizičke i emocionalne reakcije, hronično suženi mišići signaliziraju našem telu da je u opasnosti, iscrpljuju imunološki sistem, a takođe izazivaju teskobu i strah.
Vežbe za opuštanje lumbalnih mišićaAko želite ojačati lumbalne mišiće i učiniti ih fleksibilnijima, postoji niz vežbi koje će vam pomoći u tome.
Izvodite svaku vežbu, zadržavajući položaj nekoliko sekundi i to ponavljajući sa svakom nogom.
Dobro je ove vežbe izvoditi svakodnevno, posebno ujutro.
1. IskorakStanite ravno, stopala su u širini ramena.
Zategnite trbušne mišiće.
Korak napred s desnom nogom.
Spustite levo koleno na pod i povucite se nazad tako da je cela leva noga izravnata.
Stavite ruke na desno koleno i ostanite u tom položaju nekoliko sekundi.
Polako ustanite, vratite se u prvobitni položaj i napravite istu vežbu s drugom nogom.
2. Istezanje kičmeLezite na prostirku.
Ruke bi trebale biti prekrštene na telu u obliku krsta. Dlanovi dodiruju pod.
Povucite desno koleno do levog kolena, uvijte bedro i povucite ga na pod. Ne savijajte levu nogu.
Ostanite u ovom položaju nekoliko sekundi i promenite nogu.
3. Povlačenje kolena prema grudimaLezite na prostirku.
Desno koleno povucite prema prsima i držite ga s obe ruke. Vršite lagani pritisak, zategnite ga bliže.
Ne dižite levu nogu od poda.
Ostanite u ovom položaju nekoliko sekundi i ponovite isto s drugom nogom.
Saveti za jačanje lumbalnih mišića1. Izbegavajte sedenje duže vreme.Ako trebate dugo da sedite na poslu ili iz drugih razloga, zadržite ispravno držanje tako da su vam kukovi na istoj razini i neposredno iznad kolena. Možete čak staviti presavijeni peškir ispod bokova. To naginje zdelicu, proširujući butne i opuštajući lumbalne mišiće.
Pokušajte izbegavati stolice bez lumbalne potpore, ustanite i hodajte češće, barem svakih sat vremena.
2. Dodajte oslonac na sedište automobilaUpotrebite presavijeni peškir ispod išijaste kosti ili ga stavite iza lumbalne kosti, uklanjajući napetost iz lumbalnih mišića. Ako putujete na daleku razdaljinu, zaustavite se svaka 3 sata da se zagrejete i hodajte 10 minuta.
3. Odite na masažuProfesionalna masaža pomoći će vam da opustite stegnute lumbalne mišiće. Iako ova masaža možda nije najugodnija, od velike je koristi.
Redovno istezanje i joga takođe su sjajni načini za vraćanje ravnoteže u mišićima.
4. Konstruktivni odmorPoložaj „konstruktivnog odmora“ smanjuje napetost u donjem delu leđa, zdelici i kukovima, omogućavajući celom telu da dođe u neutralan položaj.
Lezite na leđa, savijte kolena i postavite noge na pod u širini ramena paralelno jednu s drugom.
Stopala bi trebala biti na udobnoj udaljenosti od oko 40 cm od stražnjice. Ne savijajte zdelicu i ne povlačite donji deo leđa na pod.
Stavite ruke na stomak.
Neka gravitacija radi svoj posao.
Postavite se u ovaj položaj svakog dana na 1-2 minuta, rešitćete se stegnutih lumbalnih mišića i vratiti neuro-biološke ritmove smirenja i obnove.
5. Rešite se stresa.U telu zadržavamo stres. Napetost u bokovima prilično je česta pojava, a često je uzrokovana ne samo životnim stilom, starošću ili zdravstvenim problemima, već i mentalnim stresom i nelečenim ozledama.
Svakodnevno otpuštajući stres, održavat ćete zdravlje lumbalnih mišića. - Hodajte češće
- Priuštite sebi opuštajuću kupku
- Prihvatite svoje emocije, izrazite ih i oslobodite ih se
- Na kraju izađite van i učinite svaki dan nešto što vam donosi zadovoljstvo.
Ostale teme vezane za zdravlje i mršavljenje, možete pronaći OVDE