Zašto je kefir bolji od jogurta? Toliko je zdrav da ga zovu magično mleko! Iako smo navikli na jogurt uz jutarnje obroke, bilo bi dobro da ga češće zamenite kefirom. A evo i zašto...
Kefir je toliko zdrav napitak da ga čak zovu i “magično mleko”. Pravi se od kozjeg, kravljeg ili ovčijeg mleka, koje pomešano sa zrnima kefira i ostavljeno da fermentira. Prepun je probiotika, zdravih kvasaca, vitamina, minerala i hranjivih sastojaka. Lako ga konzumiraju oni ljudi koji imaju problema sa tolerancijom laktoze. Monogo je razloga zbog kojih je kefir bolji od jogurta i zato bi ga trebali, bar povremeno zameniti ovim napitkom.
Šta su to kefirna zrnca
Reč je o kombinaciji kvasca i posebnih bakterija, izmešanih sa raznim proteinima, lipidima i šećerima, od kojih se formiraju “klanovi” zdravih bakterija u fementisanom mleku i zato kefir ima gušću strukturu. Kefir je vrlo staro piće (veruje se i više od 5000 godina). Došao je do nas putujući sa Kavkaza, preko Kine.
Zašto je kefir tako zdrav
kefir u loncicimaOn ima mogućnost da očisti naše telo i probavni trakt, eliminiše loše bakterije, poboljša imuni sistem, kontroliše dijabetes i netoleranciju na laktozu. Vrlo je koristan onima koji žele da smršaju, poboljšaju zdravlje kože i kose i da se zaštite od raznih gljivičnih i virusnih infekcija.
Za probavu je mnogo bolji, jer sadrži zdrave probiotike, koji mogu da izbace loše bakterije iz creva i pomažu nam da bolje prihvatimo i obradimo hranu. Uz to, sadrži dijetalna vlakna i sprečava pojavu zatvora.
Oboleli od dijabetesa i oni koji ne podnose laktozu trebalo bi da redovno konzumiraju kefir. Kefir sadrži šećere, ali i bakterije koje “jedu” laktozu. Višak šećera se izbacuje iz organizma pre nego uspe da izazove probleme sa šećerom u krvi. Oni koji konzumiraju kefir trebalo bi da imaju na umu da ovaj napitak zaista čisti organizam, pa je moguće da malo češće posećujete toalet.
Pun je vitamina C i dobrih minerala i zato je odličan za jačanje imuniteta. Bogat je i proteinima i jača metabolizam, ali i poboljšava zarastanje rana i brži oporavak. Neka ga imaju na umu i oni koji imaju problema sa arteriosklerozom ili koji su imali moždani ili srčani udar. Kefir i za njih može biti vrlo koristan. Napravite i miks kefira i soka od cvekle za ekstra zdravi napitak (na fotografiji).
Kada pravite kefir, ništa što koristite ne sme biti od metala, jer na taj način oštećujete zrna kefira i ona postaju neupotrebljiva.
Zrna možete čuvati u frižideru sedam i više dana ukoliko ih stavite u malo mleka.
Mislite i na razmnožavanje zrna. Svaki put ćete imati duplo više. Poklonite ih nekome.
Pored pomenutih mleka, možete koristiti i: pirinčano i bademovo mleko. Preporučljivo je, ipak, da se kefir zrna čuvaju u kravljem mleku.
Ovako napravljen kefir važi kao lek protiv povišenog holesterola u krvi, kamena u žuči, bolesti srca i krvnih sudova, za regulaciju krvnog pritiska, protiv upala...
Ostale teme vezane za zdravlje, možete pronaćiOVDE