Nedostatak vitamina B2 (riboflavin) usporava funkciju štitne žlezde i kao posledica se javlja nedovoljno lučenje hormona štitne žlezde. Simptomi koji ukazuju na nedostatak vitamina B2 u telu su: ispucale usne, suva koža, upale usne duplje i jezika, suvo grlo, anemija, osetljive oči na jače svetlo, fistule.
Količina vitamina B2 potrebna organizmu veoma zavisi od genetskog faktora, rasta, okoline, starosti, pola i zdravlja organizma. Najčešće, dnevne potrebe su oko 1, 6 mg za muškarce i 1.3 mg za žene, a nešto veće, do 2 mg, za trudnice i dojilje. Kako su vitamini B grupe rastvorljivi u vodi, višak se izlučuje mokraćom, pa je zato neophodno svakodnevno unošenje novih količina. Njegovu apsorpciju pomažu vitamin C i fosfor, a odmažu alkohol, duvan, kafa, veće količine šećera, lekovi za smirenje i pilule za kontracepciju.
Deficit riboflavina se naziva ariboflavinoza i česta je kod osoba koje se nepravilno hrane i unose manje količine mleka i mlečnih proizvoda. Najčešći znaci su otok i crvenilo usana i jezika, očnih kapaka, a duži nedostatak može dovesti i do prestanka rasta i nemogućnosti reprodukcije.
Gde se nalazi riboflavin?Iako je vitamin B2 široko rasprostranjen u povrću i namirnicama životinjskog porekla, u većini je prisutan u samo manjim količinama. Najbogatiji prirodni izvor riboflavina je pivski kvasac, a dalje ga najviše ima u džigerici i drugim iznutricama kao što su srce i bubrezi, zatim u bademima, orasima, u jajima, ribi i plodovima mora, kao i u mleku i mlečnim proizvodima, siru i jogurtu.
Vitamina B2 ima u integralnim žitaricama, mahunarkama - pasulju, grašku, zelenom lisnatom povrću - spanaću, kelju, brokoliju i voću - bananama, kajsijama, suvom grožđu. Manje količine se nalaze u pšeničnim klicama. Prilikom čuvanja i pripreme namirnica potrebno je voditi računa o tome da svetlost, posebno ultraljubičasta, kao i alkalna sredina, uništavaju riboflavin. Iz tog razloga savremena ambalaža u kojoj se danas prodaje mleko štiti riboflavin. S druge strane, za razliku od tiamina, toplota, oksidacija i kiselina ne uništavaju riboflavin.
Riboflavin je vitamin za lepu kožu. Kao antioksidant štiti kožu, sluznice i oči. Nedostatak ovog vitamina ogleda se u oštećenju i promenama kože i sluznica, suvim i popucalim usnama, te konjunktivitisu i keratitisu, zbog čega oči pojačano suze i smeta im svetlo.
Osobe kojima je smanjena funkcija štitne žlezde ne mogu apsorbovati vitamin B 12, što može biti vrlo opasno po zdravlje. Uglavnom im lekari prepisuju korišćenje suplemenata, a preporučuje se da u ishranu uključe susamovo seme, tunjevinu, mleko, jaja, sir, šparglu i kruške...
Ostale teme vezane za zdravlje, možete pronaći OVDE