Svet Plus
Ne bi bilo dobro kada bi samo ignorisali taj novi osećaj, a nećete ni moći da ignorišete jer će, ako nešto ne prduzmete, upala zubnog mesa postati samo jača i bolnija.
Gingivitis tj. upala zubnog mesa u najcrnjem scenariju može prerasti u parodontitis usled kojeg dolazi do ispadanja zuba. Desni se mogu upaliti zbog lošeg sprovođenja oralne higijene - krivog četkanja zuba i nedovoljno temeljnog čišćenja između zuba.
Ipak možda i niste krivac. Hormoni mogu uticati na upalu zubnog mesa pa često od gingivitisa znaju patiti i tinejdžeri te trudnice koji inače vrlo redvno peru zube.
Upala desni može biti i nuspojava korišćenja lekova kao što su fenitoin (najčešći lek kod epilepsije), ciklosporin (za lečenje artritisa i psorijaze) te nifedipina (lečenje angine i visokog pritiska).
Pre nego što vrag odnese šalu i pre nego što nazovete stomatologa i kažete mu šta vas muči, pokušajte smiriti upalu onime što imate u kući.
Ono što je, kažu ljudi iz iskustva najdelotvornije, je mućkanje ulja u ustima.
Mućkanje ulja u ustima je stara metoda čišćenja usne šupljine. Starija od četkica i pasta za zube, to je sigurno. Koristila se i u ajurvedskoj medicini.
Ulje izvlači otrove iz desni i usta i tako uklanja upalu. U nekim slučajevima može čak pomoći i kod bolesnih zuba. U borbi protiv gingivitisa preporučuje se 100 posto organsko ulje:
- suncokretovo,
- maslinovo,
- susamovo ili
- kokosovo.
Kod jakih upala, kašičicu ulja trebalo bi dvadeset minuta dnevno mućkati u ustima vrlo polako. Ulje bi trebalo doći do svih delova usne duplje, a nikako se ne treba gutati.
Autor:
O.J
Izvor:
svetplus.com