Duhovi, trojice, trojčindan ili pedesetnica hrišćanski je praznik kojim se proslavlja silazak Svetog Duha na apostole u Jerusalimu, 50 dana nakon Hristovog Vaskrsenja. Običaji za Duhovski ponedeljak!
Srpska pravoslavna crkva i vernici slave jedan od najvećih hrišćanskih praznika, Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan. Dan koji donosi sreću! Započnite sve ono što se planirali!
Jedan od najpoštovanijih svetaca u čitavom hrišćanstvu, za kojeg se veruje da je čudotvorac i da je mnoge izlečio. Sveti Vasilije Ostroški, jedini je praznik bez običaja! Iskreno se pomolite čudotvorcu!
Verovanje na Markovdan! Markovdan, krsna slava u čast svetog apostola i jevanđeliste Marka, praznuje se 8. maja po Gregorijanskom kalendaru tj. 25. aprila po Julijanskom kalendaru. Danas spavalice treba da obrate pažnju i pripaze da ne dremaju...
Srpska pravoslavna crkva obeležava Pobusani ponedeljak, odnosno "Vaskrs za mrtve", dan kada se uređuju grobovi preminulih i kada se na groblja iznose farbana jaja. Obavite ovo u toku dana!
Danas, na Vaskršnji ponedeljak se nastavljaju gozbe i veselja, ali kako je dan ranije predviđen za najužu porodicu, ovog dana se ugošćavaju kumovi, rodbina, prijatelji i hranu treba podeliti siromašnima!
Običaji na Vaskrs! Ne zaboravite šta prvo treba da uradite na vaskršnje jutro! Sutra je najradosniji hrišćanski praznik, a evo kakvi običaji su za njega vezani i šta je sve dobro da se uradi tog dana.
Velika subota je dan uoči Vaskrsa u kome se završavaju poslovi neophodni za doček velikog praznika. Sprema se i čisti kuća, pripravlja odeća. U Homolju se mesi kolač – vaskršnjak – okićen bosiljkom, kao i manji kolačići.
U noći pred Vaskrs jaje se stavi u jednu činiju sa vodom, dodajte bosiljak, dren i zdravac. Neka tako stoji cele noći, a ujutru svi ukućani treba da se umiju ovom vodom.