Nije problem u drugoj osobi, već u higijeni i brizi za zdravlje. Stručnjaci i dermatolozi tvrde da s razlogom postoje stvari koje niko ne bi trebalo da deli s drugima zbog bakterija koje se mogu prenositi, a evo koje su.
Sapun
Iako mnogi misle da su sapuni zaduženi za čišćenje i uklanjanje bakterija sigurni za korišćenje, zbog toga što se sapun ne osuši potpuno nakon korišćenja može da sadrži bakterije i stručnjaci savetuju da sapun ne treba deliti ni sa kim.
Kape, kacige, četke za kosu i češljevi
Kad je reč o širenju vaši, stručnjaci savetuju da se kape, kacige, četke za kosu i češljevi nikako ne bi trebali deliti s drugima. Vaši je moguće preneti i ako se koristi jastuk ili kauč s kojim je nedavno bila u kontaktu zaražena osoba.
Antiperspiranti
Antiperspiranti se koriste kako bi smanjili neugodne mirise koji nastaju zbog znojenja. Ako delite s nekim roll-on antiperspirant, bakterije i gljivice se mogu preneti s osobe na osobu. S dezodoransima u spreju nema takve opasnosti, ali s onima u stiku ima.
Grickalice za nokte
Ovo ne biste s nekim podelili ni u salonima za ulepšavanje, pa nemojte ni s prijateljima. Ako kožicu odrežete previše ili grickalicom uklanjate kožu od žuljeva, napravićete na koži otvoreno mesto za bakterije i gljivice.
Grickalice retko ko pravilno dezinfikuje, stoga se korišćenjem ovog alata mogu prenositi bakterije i gljivice.
Šminka
Maskaru, ruževe i ostalu šminku čuvajte samo za sebe. Šminkom se mogu prenositi neke infekcije kao što je herpes. Iako šminka u sebi sadrži određene konzervanse koji bi trebalo da je čine sigurnom, bolje je da dekorativnu kozmetiku ne pozajmljujete nikome.
Brijači
Ovo verovatno ne treba mnogo objašnjavati. Dovoljno je reći da se na alatu za depiliranje može naći krv, a sve na čemu se može naći nečija krv bolje je izbegavati. Osim toga, depiliranje može dovesti i do iritacije kože, zbog čega je to mesto na telu podložnije bakterijama i infekcijama.
Pića
Deljenja čaša ili boca s vodom dovodi do razmene pljuvačke i to ne na dobar način. Bakterije koje uzrokuju upalu grla, prehladu, herpes, zauške, meningitis... mogu se preneti s osobe na osobu i s bezazlenim gutljajem.
Četkice za zube
Prilikom pranja zuba kod nekih osoba dolazi do krvarenja desni, osim toga u ustima se može naći puno bakterija, stoga se nikako ne preporučuje deljenje četkica za zube.
Minđuše
Kad stavite minđušu u rupicu na uhu možete oštetiti kožu, čime je to mesto podložno za razvoj bakterija i virusa koje je možda prethodni korisnik imao. Iako se retko događa da stavljanjem minđuša napravite ranicu, rizik uvek postoji.
Slušalice
Istraživanja su pokazala da česta upotreba slušalica u ušima izaziva povećanje količine bakterija. Ako delite slušalice s nekim, može doći i do upale ušiju. Takođe, bitno je i da ih redovno čistite.
Autor: B.B.
Izvor: Mondo
Foto: mirror.co.uk
Izvor:
Svet Plus