Srpska pravoslavna crkva obeležava Spasovdan, poznat i kao Vaznesenje Gospodnje, 40 dana nakon Vaskrsa. Ovaj važan hrišćanski praznik, posvećen Isusu Hristu, slavi se uvek četvrtkom i nosi duboku simboliku u verovanju i običajima.
Pravoslavni vernici 19. januara proslavljaju Bogojavljenje kao jedan od petnaest najvećih hrišćanskih praznika. Pogledajte koja se to verovanja i običaji vezuju za ovaj dan.
Preobraženje Gospodnje je dan kada žena ne sme da plače, dan kada se ne treba spavati ali ni provoditi vreme u kafani. Preobraženje pada u Gospojinskom postu koji su mahom žene postile, ali tog dana je običaj da niko, bez izuzetka ne mrsi.
Sretenje Gospodnje je veliki praznik u Srbiji i svake godine se praznuje 15. februara. Postoji običaj da se na Sretenje pale sveće kao simbol svetlosti i zaštite doma od negativnosti.
Bogojavljenje Gospodnje spada u jedan od najvećih hrišćanskih praznika, pa shodno tome, razvili su se mnogi narodni običaji i verovanje vezani kako za sam taj dan, tako i za noć uoči Bogojavljenja.
Preobraženje Gospodnje Srpska pravoslavna crka i njeni vernici obeležavaju 19. avgusta! Dan kada se preobražava list u gori i kamen u vodi i dan kada se ne mrsi.
Sretenje Gospodnje je jedan od najsvečanijih praznika hrišćanstva. Ovaj praznik je od suštinske važnosti za hrišćanstvo jer ukazuje na prvi susret Spasitelja Isusa Hrista sa ljudima.
Ovo je recept za najukusnije pihtije! Spremaju se danas, služe na Bogojavljenje! Treba napomenuti i da im na slavskoj trpezi za Svetog Jovana pripada važno mesto.
Bogojavljenje Gospodnje praznuje se 19. januara, pozdravljamo se rečima "Bog se javi" i odgovorom "Vaistinu se javi"! Evo kako se u našem narodu obeležava ovaj praznik.