Foto: SPC
Njegovo mučeništvo zabeleženo je u Novom zavetu, gde se opisuje kako je kamenovan izvan Jerusalima, godinu dana nakon silaska Duha Svetoga na apostole.
Život i stradanje Svetog Stefana
Sveti Stefan se naziva Arhiđakonom, jer je bio prvi među sedam đakona koje su sveti apostoli postavili na službu pomaganja siromašnima u Jerusalimu. Kao propovednik vere, postao je meta neprijatelja hrišćanstva i stradao mučeničkom smrću. U kamenovanju je učestvovao i njegov rođak Savle, kasnije poznat kao apostol Pavle.
Mošti Svetog Stefana pronađene su blizu Jerusalima 415. godine, a njegov pomen Srpska pravoslavna crkva obeležava četiri puta godišnje. Pored današnjeg praznika, 15. avgusta slavi se Sveti Stefan letnji, poznat i kao Stefan Vetroviti.
Sveti Stefan i običaji u Srbiji
Ime Stefan potiče od grčke reči Stefanos, što znači „onaj koji je krunisan“ ili „ovenčan“. Sveti Stefan je zaštitnik brojnih domaćinstava u Srbiji, a njemu je posvećeno više od 40 crkava.
Za Stevanjdan se vezuju i posebni običaji:
Božićna slama se iznosi iz kuće, pažljivo pometa, a zatim koristi za plodotvornu svrhu – stavlja se u voćnjake, pčelinjake ili štale.
Metla kojom se slama pomela čuva se u kući jer se veruje da donosi zdravlje.
U nekim krajevima, poput Banata i Srema, slama se uklanja već u ponoć na Stevanjdan.
Sveti Stefan – Simbol vere i zajedništva
Sveti Stefan ima posebno mesto u pravoslavnom kalendaru, ne samo zbog mučeničke smrti, već i zbog svoje uloge kao zaštitnika hrišćanske zajednice. Obeležavanje ovog praznika podseća na značaj vere, dobrote i nesebične pomoći drugima.
Autor:
J.B.
Izvor:
Svet Plus