Foto: SPC/Eparhija budimljansko-nikšićka
Ovaj radosni praznik, jedan od najvažnijih u hrišćanskom kalendaru, donosi posebnu duhovnu i porodičnu atmosferu koja traje tri dana.
Jutarnja liturgija i tradicionalni pozdrav
Rano jutros sa pravoslavnih hramova širom sveta oglasila su se zvona, najavljujući početak Božićnog slavlja. Vernici oblače najsvečaniju odeću i odlaze u crkvu na jutrenje i Božićnu liturgiju. Nakon liturgije prima se nafora, koja se simbolično uzima prva na Božić.
Pozdrav "Hristos se rodi!" i otpozdrav "Vaistinu se rodi!" odjekuju među ljudima od Božića pa sve do Bogojavljenja. Kada domaćin donese radostan pozdrav u svoj dom, svi ukućani uzvraćaju ljubeći se i čestitajući praznik.
Položajnik: Poseban gost za sreću i blagostanje
Jedan od najvažnijih običaja na Božić je dolazak položajnika – specijalnog gosta koji simbolizuje sreću i blagostanje za celu narednu godinu. Položajnik obično dolazi ujutru, najčešće dogovoren unapred, ali ponekad i slučajni namernik može preuzeti ovu ulogu.
Po ulasku u dom, položajnik pozdravlja ukućane rečima "Hristos se rodi!" i odlazi do ognjišta ili šporeta. Tada, džarajući vatru, izgovara zdravicu:
"Koliko varnica, toliko srećica,
Koliko varnica, toliko parica,
Koliko varnica, toliko u toru ovaca,
Koliko varnica, toliko prasadi i jaganjaca,
Koliko varnica, toliko gusaka i piladi,
A najviše zdravlja i veselja, Amin, Bože daj!"
Položajnik se zatim poslužuje i daruje prikladnim poklonom, jer se veruje da upravo on donosi sreću i napredak porodici.
Duhovna poruka Božića
Božić nije samo dan okupljanja porodice i čuvanja tradicije, već i prilika za duhovno obnavljanje. Slaveći ovaj praznik, vernici podsećaju na ljubav, praštanje i zajedništvo – univerzalne vrednosti koje su osnova hrišćanskog učenja.
Uz radost i pesme koje prate Božić, ovaj praznik ostaje simbol vere, nade i ljubavi koje povezuju ljude širom sveta.
Autor:
J.B.
Izvor:
Svet Plus