Život i čuda svetog proroka DanilaNjegova prva velika dela dogodila su se među Judejcima u Vavilonu, kada je raskrinkao pohotne starce i spasao nevinu Suzanu od smrti. Među Vaviloncima je postao poznat kada je caru Navuhodonosoru tačno protumačio san, zbog čega je postao knez na dvoru.
Posebno se pamti događaj kada je car napravio zlatnog idola i zahtevao da mu se svi poklone. Trojica mladića, Ananija, Azarija i Misail, odbila su to zbog svoje vere, pa su bačeni u užarenu peć. Međutim, Božji anđeo ih je zaštitio, i oni su nepovređeni šetali kroz plamen, pevajući
: „Blagosloven jesi, Gospode otaca naših.“ Car, zadivljen ovim čudom, izveo ih je iz peći i ukazao im počasti.
Tajne reči i vernost BoguZa vreme cara Valtazara, prorok Danilo je jedini uspeo da protumači natpis koji se pojavio na zidu tokom carskog pira –
„mani, tekel, fares“. Te noći, car je ubijen, kao što je prorok predvideo. Dvaput je Danilo bio bačen u lavovsku jamu zbog svoje vere, ali ga je Gospod oba puta čudesno spasio.
Danilo je video Boga na prestolu, prorokovao dolazak Spasitelja i vreme promena za čitav ljudski rod. Smatra se jednim od četiri velika proroka (uz Isaiju, Jeremiju i Jezekilja), a živeo je i prorokovao oko 500 godina pre Hrista. Prema predanju, zajedno s trojicom mladića doživeo je duboku starost u Vavilonu i bio posečen mačem zbog svoje vere.
Foto: PixabayVerovanja i običajiProrok Danilo je poznat kao veliki zagovornik posta, pa se ovaj dan preporučuje provesti u postu i molitvi.
U Srbiji postoji narodna tradicija vezana za proricanje budućnosti. Veruje se da treba gledati u nebo
u noći 30. decembra – ako su zvezde vidljive, naredna godina će biti plodna, dok oblačno nebo nagoveštava sušnu godinu.
Još jedno verovanje kaže da na ovaj dan deci treba obući nešto novo, makar i samo čarapice, u znak sećanja na trojicu mladića koji su sa svetim Danilom odvedeni u ropstvo, ali su uprkos tome živeli dobar život.
Ovaj praznik nas podseća na veru, istrajnost i posvećenost Bogu, kao i na značaj postojanosti u iskušenjima.