Zima zvanično počinje
21. decembra 2024. godine u 23 sata i 40 minuta, donoseći hladne i snežne mesece koji, iako nisu svima omiljeni, nose posebnu čar. Ovo godišnje doba trajaće od 21. decembra do 21. marta, obeležavajući period kada severna hemisfera ulazi u najhladniji deo godine.
Na severnoj polulopti, zima zahvata deo decembra, ceo januar i februar, te deo marta, dok na južnoj hemisferi dolazi u junu, julu, avgustu i delu septembra. Prvi dan zime poznat je i kao kratkodnevnica - trenutak kada je obdanica najkraća, a noć najduža u godini. Na severnoj hemisferi kratkodnevnica se javlja 21. ili 22. decembra, dok na južnoj taj trenutak dolazi 22. juna. Zima se završava dolaskom proleća, 21. marta na severu i 23. septembra na jugu.
Tokom zime, niži položaj Sunca uzrokuje slabiji intenzitet sunčevog svetla. Sunčevi zraci moraju prelaziti veću udaljenost kroz atmosferu, što dodatno smanjuje njihovu toplotnu energiju. Ovaj fenomen je posebno izražen u regionima s umerenim i polarnim klimama, gde su zime praćene snegom i temperaturama ispod nule. Nasuprot tome, tropska područja uglavnom ne doživljavaju klasičnu zimu.
Foto: PixabayZima nastaje zbog položaja Zemljine ose koja se u ovom periodu naginje dalje od Sunca. Kada je na severnoj hemisferi zima, na južnoj je leto, i obrnuto. Mnoge kulture različito definišu početak zime - neki ga određuju prema meteorološkim uslovima, dok se drugi oslanjaju na astronomske datume.
Poseban trenutak zime je zimski solsticij, kada Sunce dostiže najnižu tačku na nebu u odnosu na Severni ili Južni pol. Tada se beleži najkraći dan i najduža noć, dok se nakon solsticija obdanica postepeno produžava. Ipak, najraniji zalazak sunca i najkasniji izlazak ne poklapaju se uvek sa solsticijem, jer su uslovljeni geografskom širinom i Zemljinom eliptičnom orbitom.
Zima je sinonim za hladnoću, sneg i mirnoću, donoseći sa sobom jedinstvenu atmosferu koja nas poziva na uživanje u toplini doma i zimskim čarolijama.