Ovaj trend nije bio samo modni već i praktičan, posebno u zapadnoevropskim zemljama, gde su haljinice bile deo garderobe dečaka uzrasta od 2 do 8 godina, pa čak i u tinejdžerskom dobu.
Kako objašnjava V&A Muzej detinjstva, haljine za dečake krojene su tako da budu funkcionalne i prilagođene dečacima. Koristili su se raznovrsni materijali, od jednostavnih do čvrstih, a haljine su često imale široke kaiševe, metalna dugmad i specifične otvore na suknji, što su bile karakteristike tipične za dečačku odeću, a ne za devojčice.
Praktičnost je bila ključna: haljine su olakšavale menjanje pelena i učenje hodanja, a pojedine su imale dodatke poput traka koje su služile roditeljima da pridržavaju decu. Takođe, haljine su bile ekonomično rešenje jer su mogle da se prilagode brzom rastu dece.
Prelazak na pantalone i ceremonija "bričinga"
Kako su dečaci odrastali i postajali sposobni da zakopčaju pantalone, prelazili su iz haljina u pantalone, a taj trenutak bio je poznat kao "bričing". Ovaj prelazak nije bio samo modna promena već i simboličan čin, označavajući prelaz iz detinjstva pod majčinom brigom ka većoj ulozi oca u dečakovom životu. Tokom ceremonije, dečaci su dobijali novu frizuru i ponekad igračku mač, što je predstavljalo značajan korak u njihovom razvoju.
Haljine kao simbol detinjstva
Iako su dečaci tokom 18. veka počeli da nose pantalone i uska muška odela, početkom 19. veka haljinice su se ponovo vratile u modu. Kraće haljine u kombinaciji s bluzama postale su standard za mlađe dečake, dok su duže haljine bile rezervisane za najmlađe.
U tom periodu došlo je i do promene u shvatanju detinjstva – deca više nisu posmatrana kao "mali odrasli", već kao bića u razvoju kojima je potrebna pažnja i nežnost. Haljine su postale simbol nevinosti, a slična garderoba za dečake i devojčice predstavljala je ideju da su sva deca jednako vredna i dragocena.
Postepeni prelazak na pantalone
Tokom druge polovine 19. i početka 20. veka, praktičnost pantalona počela je da dominira. Pantalonice su omogućavale veću slobodu kretanja i bile su ekonomičnije, što ih je činilo idealnim izborom za dečake u igri i svakodnevnim aktivnostima. Do 1940-ih, haljine za dečake gotovo su u potpunosti nestale, osim u posebnim prilikama poput krštenja.
Zašto su muškarci počeli da nose pantalone?
Jedan od razloga leži u njihovoj praktičnosti, posebno u ratnim uslovima gde su pantalone bile pogodne za jahanje, aktivnost rezervisanu uglavnom za muškarce. Tokom vremena, pantalone su postale simbol muškosti, čime je završeno doba haljinica za dečake.
Ova priča o modi i odrastanju pokazuje kako se društveni i praktični aspekti odražavaju na odevne navike kroz istoriju.
Ne propustite: