Hrana bogata vodom
Unošenje voća bogatog vodom je odličan način da poboljšate hidrataciju.
„Možda zvuči čudno, ali mnogi ljudi piju vodu na pogrešan način“, kaže dr Dennis Cardone, osteopatski specijalista sportske medicine iz NYU Langone Health-a.
„Jednostavne promene mogu značajno poboljšati hidrataciju. Preporučujem da pijete vodu uz obrok ili užinu, jer je to efikasniji način za održavanje hidratacije. Voće, na primer, samo po sebi hidrira i pomaže telu da apsorbuje više vode.“Ne zaboravite da se hidrirate čak i kada niste fizički aktivni.
„Hidratacija je važna i dok radite za stolom, ne samo tokom treninga“, ističe nutricionista Keri Gans.
„Na svom računaru imam podsetnik koji kaže: ‘Pij vodu.’“Foto: Pixabay
Zamenite elektrolite nakon vežbanja
Posle fizičke aktivnosti, nije dovoljno unositi samo vodu – potrebno je zameniti i elektrolite.
„Tečnost i elektroliti izgubljeni znojenjem moraju se nadoknaditi“, kaže Amanda Beaver, dijetetičar iz Houston Methodist-a.
„Tečnost pomaže srcu da pumpa krv do mišića i reguliše telesnu temperaturu, dok su elektroliti ključni za kontrakcije mišića.“Previše vode može biti opasno.
„Pijenje previše tečnosti može dovesti do hiponatremije, stanja kada nivo natrijuma u krvi padne prenisko“, upozorava Beaver. Žene su posebno podložne ovom stanju zbog manje telesne mase i manjeg znojenja.
Simptomi prekomernog unosa vode
Iako je dehidracija češći problem, moguće je uneti previše vode. Simptomi uključuju zamagljenu svest, mučninu, slabost, grčeve i glavobolje, navode stručnjaci iz Gundersen Health-a. Da biste sprečili prekomerno unošenje vode, pratite osećaj žeđi i boju urina – idealna boja je svetložuta do providna. Izbegavajte da pijete više od 1 litar vode na sat kako biste omogućili bubrezima da prerade višak tečnosti. Ako osećate stalnu žeđ, obratite se lekaru jer to može ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme.
Slušajte svoje telo
Ne postoji univerzalno pravilo za hidrataciju.
„Najbolji savet je da slušate svoje telo“, kaže Tamara Hew-Butler, profesorka sportske nauke na Wayne State University
. „Ako ste žedni, pijte vodu. Ako niste, nema potrebe da forsirate unos. Ovo će vas zaštititi i od dehidracije i od prekomerne hidratacije.“Hidratacija je ključna za zdravlje, ali način na koji unosite vodu igra veliku ulogu. Konsultujte se sa stručnjacima ako imate dodatna pitanja o zdravlju. Naša preporuka nije zamena za medicinski savet – uvek se obratite svom lekaru za profesionalne smernice.