Foto: YouTube printscreen/Wikipedia
Njegov podvižnički život i nepokolebljiva vera ostali su primer istrajnosti i duhovne snage kroz vekove. Na ovaj dan, vernici se okupljaju u crkvama, mole za zdravlje i blagostanje svojih porodica, i pridržavaju se običaja koji prate ovaj značajan praznik.
Sveti Alimpije Stolpnik rođen je oko 522. godine u Hadrijanopolju, oblasti Paflagonije u Maloj Aziji. Nakon očeve smrti, služio je kao ekonom i đakon u crkvi u svom gradu, pod duhovnim vođstvom episkopa Teodora.
Iako je bio omiljen među ljudima, od rane mladosti čeznuo je za usamljeničkim, podvižničkim životom. Njegova želja za povlačenjem u tišinu i molitvu na kraju ga je odvela na jedno zapušteno groblje, koje je narod izbegavao zbog straha od demonskih priviđenja.
Tu je Alimpije postavio krst i nastanio se na stubu, simbolično uzdižući svoju veru iznad zemaljskih iskušenja. Na tom stubu proveo je čak 53 godine, podnoseći velike hladnoće i vrućine, u postu i neprekidnoj molitvi.
Njegova istrajnost u veri i smirenju izazivala je najpre podsmeh, ali s vremenom je stekao veliko poštovanje naroda, koji je dolazio po utehu, duhovne savete i isceljenje.
Pored njegovog stuba podignuta je crkva posvećena Svetoj Efimiji, koja mu se, prema predanju, ukazala u snu. Kasnije su osnovani i muški i ženski manastir, čiji su monasi i monahinje živeli prema pravilima koje je sam Alimpije ustanovio.
Njegova majka i sestra Marija bile su među monahinjama ženskog manastira.
Zadnje godine i nasleđe
Četrnaest godina pred smrt, Alimpije je oboleo od nogu, ali je nastavio da svedoči veru i duhovno vodi narod. Preminuo je 640. godine, u dobi od 118 godina, u vreme cara Iraklija.
Sveti Alimpije se u narodu smatra zaštitnikom stoke i veruje se da njegov dan treba obeležiti molitvom i odlaskom u crkvu, kako bi dom bio zaštićen i blagosloven tokom cele godine. Prema narodnim običajima, tog dana se ne jede kravlje meso, a u nekim krajevima Srbije ne iznosi se teletina, kako bi vladali sloga i mir.
Molitva Svetom Alimpiju Stolpniku
Sveti Alimpije Stolpnik je primer istrajnosti, vere i duhovne snage, a mnogi ga slave kao krsnu slavu, moleći se za isceljenje i Božju pomoć:
Oče Sveti, Lekaru duša i tela, Koji isceljuješ svaku nemoć, molimo Ti se da blagodat Hristova osnaži našu veru i izbavi nas od bolesti i nevolja, molitvama Prepodobnog Alimpija Stolpnika i svih svetih. Amin.
Autor:
J.B.
Izvor:
Svet Plus