Koraci za smirivanje bebe
Prema studiji objavljenoj u časopisu "Current Biology", ključ je u pravilnom pristupu:
Nosite bebu pet minuta: Prislonite dete uz svoje telo i hodajte ujednačenim tempom, bez naglih pokreta. Ova tehnika brzo smiruje bebu.
Nastavite da držite bebu još 5–8 minuta: Nakon što beba zaspi, roditelj treba da sedi i drži je u naručju pre nego što je pažljivo spusti u krevet.
Ova metoda smanjuje šanse da se dete probudi kada ga spustite u krevetac, objašnjavaju naučnici.
Zašto je ovo važno?
Autorka studije Kumi Kuroda sa Instituta Riken u Japanu objašnjava koliko je ovo pitanje ključno za roditelje:
- Mnogi roditelji pate zato što im beba noću plače. To može izazvati ozbiljan stres, a u retkim slučajevima čak dovesti do neprimerenog ponašanja prema detetu - navodi Kuroda.
Foto: Pixabay Kako deca reaguju na različite situacije?
Naučnici su sproveli istraživanje posmatrajući kako bebe reaguju u četiri različite situacije:dok su u naručju majke koja se kreće,
dok su u naručju majke koja sedi,
dok leže u krevetu,
i kada ih majke nežno ljuljaju.Rezultati su pokazali da se uplakana deca smire već posle 30 sekundi nošenja. Polovina njih zaspi tokom ovog procesa, ali ako ih roditelji odmah spuste u krevetac, trećina se probudi u roku od 20 sekundi. Držanje bebe u naručju još nekoliko minuta nakon uspavljivanja značajno smanjuje šansu da se ponovo probudi.
Ključ uspeha
Strpljenje i pravilna tehnika mogu pomoći roditeljima da noći učine mirnijim, kako za bebu, tako i za sebe. Ova metoda ne samo da smiruje dete već i pomaže u jačanju emocionalne povezanosti između roditelja i bebe.
Ako se suočavate sa noćnim plačem, isprobajte ovu jednostavnu, naučno dokazanu tehniku – možda baš ona bude rešenje za spokojne noći.