Suncem okupana koža, slana morska voda i pesak mogu biti prijatelji, ali i izazovni faktori koji zahtevaju posebnu pažnju i brigu. Kozmetičarka Tamaru Nikolić Agbabu otkriva ključne korake i savete za efikasnu negu kože tokom leta na moru. Na taj način, vaša koža će ostati blistava, hidrirana i zaštićena tokom cele letnje sezone.
Tamara savetuje da je pre izlaganja suncu važno očistiti kožu pilingom kako biste sprečili nastanak akni i pospešili ravnomerno tamnjenje.
Priprema kože za leto je ključna, a prvi korak je piling. Piling uklanja mrtve ćelije sa površine kože, koje se nakupljaju i sprečavaju ravnomerno tamnjenje. Takođe, podstiče rast novih, zdravih ćelija i sprečava pojavu akni. Važno je da piling ne radite neposredno pre izlaganja suncu, kao ni depilaciju. Dovoljno je da piling uradite jednom nedeljno. Proizvodi za telo imaju veće granulacije, pa ih nikako ne smemo koristiti na licu, jer je piling za lice manje granulacije - objasnila je ona za Informer.
Hidratacija je ključna za održavanje zdrave kože. Potrebno je koristiti kremu koja odgovara vašem tipu kože i koja ima laganu teksturu.
Nega kože je važna tokom cele godine, ali leti je posebno značajna jer sunce i klima uređaji isušuju kožu. Suvoća može dovesti do pojačanog lučenja sebuma, što može izazvati akne. Kožu možete osvežiti dobrim tonikom ili tokom celog dana na plaži koristiti ružinu vodicu ili termalnu vodu. Najvažnije je unositi dosta vode, jer koliko god da su proizvodi za hidrataciju efikasni, ključ je u dovoljnom unosu tečnosti - objašnjava Tamara.
SPF faktor je najvažnija zaštita kože tokom letnjih meseci, i prema Tamarinom mišljenju, bitno je izabrati odgovarajući faktor za lice i telo kako bi koža ostala hidrirana i zdrava.
SPF faktor je obavezan i mora biti različit za lice i telo. Kreme za telo ne bi trebalo nanositi na lice jer zbog teže teksture mogu zapušiti pore usled kombinacije sunca i soli, što može izazvati bubuljice. Zato je važno koristiti posebnu kremu za lice sa SPF 50 - ističe kozmetičarka.
Možda vas interesuje: Trendovi za kosu 2024: Povratak prirodnoj lepoti!Foto: PixabayKozmetičarka savetuje da uz osnovnu negu možete dodati i suplemente koji na različite načine pomažu u pripremi kože tokom letnjih meseci.
Beta karotenIma važnu ulogu u zaštiti kože od štetnog dejstva UV zraka.
Vitamin COsim što podstiče proizvodnju kolagena, bori se protiv slobodnih radikala i izbeljuje fleke i pege od sunca.
KolagenPomaže u regeneraciji i održava kožu elastičnom i hidriranom.
Kako klima uređaj šteti koži
Klima uređaji su neophodni tokom vrelih letnjih meseci, ali mogu negativno uticati na kožu. Evo kako i šta možete preduzeti:
Isušivanje kožeKlima uređaji smanjuju vlažnost u prostoriji, što isušuje kožu. Rezultat je suva, perutava i iritirana koža.
Rešenje: Koristite ovlaživač vazduha i redovno nanosite hidratantne kreme.
Pojačano lučenje sebumaSuva koža proizvodi više sebuma, što može dovesti do akni i mitisera.
Rešenje: Koristite lagane, nekomedogene hidratantne kreme i blaga sredstva za pranje lica.
Gubitak elastičnostiHronična suvoća smanjuje elastičnost kože, ubrzavajući pojavu bora.
Rešenje: Hidratantne kreme sa hijaluronskom kiselinom i kolagenom, uz dovoljno unosa vode.
Pogoršanje stanja kožeSuvi vazduh može pogoršati stanja kao što su ekcem i psorijaza.
Rešenje: Koristite blage proizvode za osetljivu kožu i konsultujte se sa dermatologom.
Ubrzano starenjeKlima uređaji povećavaju nivo slobodnih radikala, što ubrzava starenje kože.
Rešenje: Koristite proizvode sa antioksidansima i kremu sa SPF faktorom.
Klima uređaji mogu negativno uticati na kožu, ali sa adekvatnom negom možete minimizirati te efekte. Održavajte vlažnost u prostoriji, redovno hidrirajte kožu i koristite proizvode bogate antioksidansima.
Možda vas interesuje: Alehandra Marisa Rodrigez ima 60 godina i mis je Buenos Ajresa!