Narodna banka Srbije upozorava građane da ne odgovaraju na sumnjive poruke i ne ostavljaju svoje lične podatke. Poslednjih dana su učestali pokušaji prevare sa platnim karticama. Prevaranti, predstavljajući se kao banke, šalju poruke koje traže hitno ažuriranje podataka. Banke nikada ne traže takve informacije putem SMS-a ili društvenih mreža, pa je važno da se na te poruke ne odgovara i da se odmah obavesti banka.
Prevaranti koriste SMS, e-mail i aplikacije za dopisivanje kako bi pokrali novac sa tekućih računa. Uz pomoć linkova i detaljnih instrukcija, traže brojeve kartica i šifre za aplikacije za elektronsko plaćanje, često preteći blokadom računa i kartica ako se podaci ne dostave odmah. Snežana Jakovljević iz Foruma za prevenciju zloupotreba platnih kartica PKS-a naglašava da građani nikada ne treba da odaju svoje podatke, jer banke nikada ne traže takve informacije.
Foto: FreepikNapadi na bankomate postaju sve češći. Hakeri često koriste napade poznate kao 'keš-aut' ili 'džekpot' napadi, koji su gotovo uvek uspešni. Međutim, štetu u tim slučajevima snosi banka, a ne građani.
Građani mogu biti oštećeni prilikom podizanja novca sa bankomata u inostranstvu, jer banke često naplaćuju proviziju. Zbog toga se savetuje nošenje gotovine i oprez pri korišćenju kartica. Anastasija Vasiljević iz NBS-a savetuje da se unapred informišete o naknadama za korišćenje kartica u inostranstvu kod svojih banaka.
Najveća opasnost poslednjih godina dolazi od onlajn trgovine. Ključno je proveriti da li je sajt pravi i da li poseduje sve neophodne sigurnosne mere, jer u suprotnom, kartica i novac mogu biti ukradeni.