Region

Svet

Novak Djoković: Zanimljivi podaci, važni rekordi i jedinstvena statistika karijere!

Zaronite u fascinantni svet Novaka Đokovića, gde se brojke pretvaraju u legende. Sa neviđenim rekordima i jedinstvenim dostignućima, ova priča otkriva dragulje karijere najvećeg tenisera današnjice. Od nepobedivih titula do epohalnih pobeda, ovo je priča o teniskom geniju čiji su uspesi veći od samog sporta.

Novak Djoković: Zanimljivi podaci, važni rekordi i jedinstvena statistika karijere! Foto: Printscreen Youtube/Today






Novak Đoković je 8. aprila 2024. godine postao najstariji svetski broj 1 u istoriji tenisa sa 36 godina i 321 danom, prestigao je dotadašnji rekord Rodžera Federera.

Na prvom mestu večne liste tenisera po broju nedelja provedenih na broju 1 (426), Đoković obara rekorde i sada je neprikosnoveni rekorder u celokupnoj istoriji tenisa.

Pobedom nad Janikom Sinerom u odlučujućem meču Nitto ATP Finala u Torinu, Novak osvaja rekordnu sedmu titulu na završnom Masters turniru.

Osvojivši US Open, Novak postaje prvi teniser u Open eri koji je osvojio sva četiri Gren Slem turnira barem tri puta.

Trijumfom na "Nitto ATP Finals" završnom turniru, Novak Đoković dolazi do 98. titule u karijeri i sada je na trećem mestu večite liste.

Đoković je u profesionalnoj karijeri dobio 1097 mečeva, a izgubio 216. Do sada je osvojio 98 titula.

Osvajanjem sedmog Vimbldona, Novak se izjednačio sa Pitom Samprasom po broju osvojenih trofeja na najprestižnijem teniskom turniru.

Pobedom u finalu Sinsinatija nad Milošem Raonićem, Novak postaje prvi teniser koji je svaki Masters turnir osvojio barem dva puta.

Osvojivši rekordnu, osmu titulu na Australijen Openu, Novak obezbeđuje povratak na prvu poziciju ATP liste.

Đoković se izjednačio sa Bjornom Borgom po broju osvojenih titula na "Vimbldonu".

On je jedini teniser u istoriji koji se na sva četiri "Gren Slem" turnira plasirao bar 11 puta u polufinale: 

Rolan Garos – 12, Vimbldon – 12, US Open – 12, Australijen Open – 11.




Foto: Printscreen Youtube/Australian Open TV


Pobedom u finalu Sinsinati Mastersa nad Milošem Raonićem, Novak postaje prvi teniser u istoriji koji je svaki Masters turnir osvojio barem dva puta.

Đoković je osvojio najviše titula u Melburnu- 10, onda na Vimbldonu, u Majamiju, Rimu, Parizu, Pekingu i na završnom turniru sezone.

Pobeda u finalu Vimbldona nad Rodžerom Federerom rezultatom 7:6 (7:1), 6:7 (10:12), 6:4, 6:3, Novakova je 200-ta u karijeri na Gren Slem turnirima (9 titula).

Pobedom nad Rafaelom Nadalom u četvrtfinalu Rolan Garosa rezultatom 7:5, 6:3, 6:1, Nole je postao prvi teniser koji je savladao Španca na sva četiri Gren Slem turnira.

Đoković je postao prvi teniser u istoriji kome je pošlo za rukom da osvoji uvodna tri Masters turnira u istoj kalendarskoj godini (Indijen Vels, Majami i Monte Karlo).

Đoković je prvi teniser u istoriji koji je četiri puta u istoj kalendarskoj godini osvojio Indijen Vels i Majami.

Novak Djoković je jedan od dvojice tenisera koji su osvajali priznanje za ITF šampiona šest puta. Prethodno je to pošlo za rukom Pitu Samprasu.

Đoković je najbrže kvalifikovao za završni turnir ikada (za 18 nedelja i 6 dana) (2011. godina).

Novak je sa teniskom reprezentacijom Srbije 2010. godine osvojio Dejvis kup takmičenje, pobedom u finalu nad selekcijom Francuske rezultatom 3:2 u Beogradu.





Foto: Printscreen Youtube/60 Minutes


Đoković se na US Openu 2013 plasirao u svoje 14. Gren Slem polufinale u nizu i drugi je na večitoj listi po broju uzastopnih polufinala na turnirima iz ove kategorije.

U finalu US Opena 2011., Novak je pobedio Nadala u četiri seta i osvojio svoju prvu titulu u Njujorku i četvrti Gren Slem trofej u karijeri. Time je Đoković postao tek šesti teniser u Open eri koji je osvojio tri od četiri Gren Slem turnira u jednoj kalendarskoj godini (Australijen Open, Vimbldon, US Open).

Đoković je prvi teniser u Open eri koji je tri puta u nizu osvojio titulu na Australijen Openu (2011.- 2013.).

Đoković i Del Potro su 2013. odigrali najduže polufinale u istoriji Vimbldona, a meč je trajao 4 sata i 43 minuta. Prethodno su rekord držali Boris Beker i Ivan Lendl (4h 1 min, 1989.).

Novak je imao drugi najbolji start sezone (41) (2011. godina).

Imao je stoprocentni učinak protiv brojeva 1 u finalima jedne sezone (5/5) (2011. godina).

Najviše uzastopnih pobeda na turnirima iz Masters 1000 serije (31).

Đoković je osvojio najviše titula u nizu na turnirima iz Masters 1000 serije na kojima je učestvovao (5).

Odigrao je najduže finale u istoriji "US Opena", trajalo je 4 sata i 54 minuta (2012. godine protiv Endija Marija), meč koji je bio isto tako najduži u istoriji Australijen Opena 2012. godine.

Novak je osvojio svoju prvu ATP titulu u Amersfortu, na turniru koji je kasnije preseljen u Srbiju u organizaciji porodice Đoković.

Novak je dobio iPod kao trofej kada je osvojio svoj prvi turnir.

U januaru 2012. Novak je pobedio Nadala sedmi put zaredom, ovaj put u pet setova za svoju treću titulu na Australijen Openu i petu gren slem titulu u karijeri. Meč je trajao 5 sati i 53 minuta, što je najduže finale u istoriji Gren Slema od 1968., i najduži meč u istoriji Australijen Opena.

U januaru 2011. godine, Novak je pobedio svetskog br. 2 Rodžera Federera u polufinalu Australijen Opena za plasman u svoje drugo finale na ovom turniru. Tom pobedom je postao jedini igrač osim Rafaela Nadala koji je pobedio Federera na dva uzastopna Gren Slema.

godine, Đoković je ostao neporažen do sezone na šljaci što je do tada u Open eri pošlo za rukom samo Pitu Samprasu i Andre Agasiju.


Od januara do kraja Rolan Garosa 2011. godine, Novak je zabeležio 41 pobedu u nizu na ATP turu. Tokom tog perioda on je pobedio 28 igrača, imao 3 pobede nad tadašnjim br.2 Federerom i 4 pobede nad tada prvim teniserom sveta, Nadalom. Đoković je u Madridu te godine zaustavio Nadalov pobednički niz na šljaci, 37 dobijenih mečeva za redom. Novak je izgubio samo 9 setova u tom periodu, devet puta je osvojio set rezultatom 6:0, i osvojio 18 uzastopnih setova od 19. januara do 23. februara.



Foto: Printscreen Youtube/Republika News



Posle poraza u meču za bronzanu medalju na olimpijskim igrama u Londonu 5. avgusta (izgubio od del Potra), Novak je dobio 30 od 33 meča do kraja godine, plasiravši se u pet uzastopnih finala.

Đoković je ostvario najviše pobeda u 2012. godini. Gren Slem (24-3), ATP Masters 1000 (34-6). Dobio je 4 od 5 mečeva igranih u pet setova i 16 od 19 mečeva u kojima je pobednik rešen u odlučujućem setu.

Đoković je u 2012. imao 75 pobeda i 12 poraza (50-5 na tvrdoj podlozi, 4-1 u hali, 17-12 u taj-brejkovima, 24-10 protiv Top 10 igrača).

U 2012. godini Đoković je ostvario 75 pobeda na ATP World Touru (najviše u karijeri), što je drugi najbolji rezultat te sezone. Na prvom mestu nalazio se Ferer sa 76 pobeda.

Novak je deveti različiti broj 1 koji je osvojio titulu na završnom ATP World Tour Finals turniru (16 puta su najbolji teniseri osvajali finalni turnir sezone).

Đokovićev procenat pobeda nakon osvojenog prvog seta je 95,9%. Prvi je na listi, ispred slavnog Bjorn Borga.

Novak je na 2. mestu liste igrača koji su dobili meč posle izgubljenog prvog seta, sa 143 pobede i 174 poraza.


 

Viber

Autor: O.J
Izvor: svetplus.com/novakdjokovic.com

Povezane vesti:


>