Ako vaša bolja polovina pokušava da vam zamagli vidik, a vi imate u vidu ove sedam rečenice, biće vam jasno da nešto nije kako treba. Ovo su rečenice koje ukazuju na to da treba da obratite pažnju, ako osećate da nešto nije u redu sa vernošću vašeg partnera.
Samo si/ preterano sumnjičav/sumnjičavaVaša bolja polovina bi mogla da se trudi da vas dovede u sumnju oko vašeg razuma ako radi sumnjive stvari iza vaših leđa. Oni koji varaju često pribegavaju izjavama poput: "Samo si preterano sumnjičav/sumnjičava", kada osete da im se približavate u otkrivanju njihovih laži.
Sanam Hafiz, neuropsiholog iz Njujorka, kaže: - Oni koji varaju mogu koristiti ovu frazu kako bi poništili partnerova osećanja kada ih partner suoči sa sumnjama.Ne shvatam zašto praviš toliki cirkus od ovogaAko ne pokušavaju da vas obmanu, možda će umesto toga nastojati da vas ubede da preterujete emocionalno - dodaje Hafiz.
Izjave poput:
"Ne shvatam zašto praviš toliki cirkus od ovoga" obično se koriste kako bi umanjili ozbiljnost njihovih postupaka ili eventualnih dokaza koje možda imate.
Na taj način, oni koji varaju mogu izazvati osećaj da se njihovi partneri ponašaju iracionalno ili preterano dramatično. Neki čak upotrebljavaju i rečenice:
"Treba da se lečiš", "Ti si bolestan/bolesna", "Sa tobom nešto nije u redu" i slično...
Zašto me stalno ispituješ?Partner koji vara takođe može probati da vas stavi u defanzivu optužujući vas da ih neprestano ispitujete - kaže Dženifer Kelman, terapeutkinja i stručnjakinja za odnose.
Ljudi koji varaju žele da prikriju svoje postupke i preokrenu situaciju postavljajući agresivna pitanja, pokušavajući izbaciti partnera iz koloseka.
Kelman dodaje:
-Učiniće sve što mogu da sakriju stvari i da njihov partner odjednom ima osećaj da nema pravo da propituje o tome.Mi smo samo prijateljiAko imate sumnje u vezi odnosa između vaše voljene osobe i nekog drugog, možda ćete na kraju čuti uobičajenu izjavu:
"Mi smo samo prijatelji, kolege i slično".Međutim, iako to može biti tačno, to je često izgovor koji oni koji varaju, koriste da bi prikrili svoje laži.
To je poslovna stvarNevera se često krije iza nečijeg poslovnog života. Dakle, neko ko vara mogao bi izreći fraze poput
"To je bio samo posao" ili
"Radio sam do kasno" ili
"Šta da radim, u pitanju je posao" kako bi objasnio/objasnila svoje kašnjenje, odsustvo ili često držanje telefona u rukama.
To su česti alibiji koji lako zamagljuju vreme provedeno s nekim drugim - kaže Sanam.
Oni koji varaju, često okreću telefon ekranom na dole, isključuju zvuk poruka i obaveštenja, sede ili leže tako da vi ne možete da vidite ekran dok koriste telefon.
Zašto mi ne veruješ?Poverenje je ključni deo svake veze. Ako vaš partner vara, možda će pokušati da vas ubedi da su
"vaši problemi s poverenjem" ustvari problem u vezi.
"Oni to projektuju na svog partnera i krive ih za sumnju" - kaže Kelman. Vi ste krivi što nemate poverenja, a ne on/ona koji je i doveo do gubitka poverenja.
Postavljanje pitanja poput
"Zašto mi ne veruješ?" takođe pomaže partneru koji vara da skrene pažnju s njih i njihove prevare.
Preokretanje situacije i isticanje vašeg nedostatka poverenja može odvratiti pažnju s njihovih postupaka - objašnjava terapeut.
Ne mogu više ovakoAko vaš partner strahuje da bi njegove laži mogle biti otkrivene, možda čak nagoveštava da će prekinuti s vama, upozorava Kelman. Međutim, umesto da preuzmu odgovornost, nateraće vas da se osećate kao da ste vi krivi i da je vaše stalno insistiranje jednostavno previše.
Partner koji vara želi da zadrži stvari u tajnosti, pa je mnogo lakše okriviti vas, nego preuzeti odgovornost. Koriste preteće izjave poput
"Ne mogu više", "Ovo je previše", "Spakovaću svoje kofere" i slično, što može izazvati strah kod partnera i naterati ga da popusti - objašnjava Kelman.