Nutricionista Branka Mirković objašnjava koje voće sa pijace je najrizičnije za konzumaciju:
"Vidljiva prljavština na voću i povrću se može oprati i kvalitetno i bezbedno odstraniti ali druga opasnost je kada prodavci peru voće i povrće na pijaci u kofama sa mutnom i prljavom vodom, a neki i dodaju hemijske preparate da povrće duže bude ili izgleda sveže. Posipaju, kvase, natapaju..."Mi ne možemo da utičemo na pesticide koji su naplodu jer nisu ni vidljivi.
" Na vrhu liste se godinama nalaze jagode, posebno rane uvozne sorte. Neka istraživanja pokazuju da uvozne sorte voća i povrća su puta pesticida zbog načina uzgajanja i neophodnog dugotrajnog transporta osetljivog voća i povrća." - kaže nutricionistkinja za
Informer.
Spanać je na drugom mestu, a na trećem zelena salata.Kada je u pitanju voće koje se uvozi, puno je pesticida, a tu spadaju nektarine,trešnje, breskve, grožđe.
Na nekoj, da kažemo srednjoj skali nalaze se celer, slatka paprika, celer, paradajz.
Avokado, dinja, lubenica, mango, ananas imaju najmanje pesticida.
Nutricionistkinja Branka savetuje: "Kod povrća se preporučuje zamrznuti grašak, kupus, karfiol, brokoli, plavi patlidžan. Povrće i voće gde se ljušti kora su bezbedniji od drugih.
Bobičasto voće se teško čisti jer kiselina probija ispod kore i ulazi u plod. Zato se preporučuje soda bikarbona za bobičasto voće i lisnato povrće i to da se napravi rastvor i da odstoji dvadesetak minuta."Preventivno se preporučuje da dobro operete voće i povrće, a kada ste u mogućnosti da skinete koru.