Sve materije koje sačinjavaju seme, pri klijanju se aktiviraju i prelaze iz složenog u prost oblik. To je ono što se dešava krompiru, a u zimskim danima i rano u proleće može da dođe do ubrzavanja tog procesa i krompir propada. Odnosno, tokom klijanja skrob se pretvara u šećer i zapravo je možda i to jedan od razloga zbog kog se krompir ne preporučuje tako često za jelo kada ste na dijeti.
Prvo, bitno je da razdvojite krompire koji su veći od manjih. Odnosno, oni koji su veći imaju i veće šanse da će duže trajati.
Uvek možete koristiti i sredstva protiv klijanja, ali to ako planirate da čuvate krompir duži vremenski period.
Krompir bi trebalo čuvati u prostoriji koja je tamna, hladna i suva, temperatura da bude od osam do dvanaest stepeni na primer. Možete ga stavite u
plastične ili drvene gajbe ili pak mrežaste. Bitno je da postoji protok vazduha. Ako je krompir pak postao mekši opet ga možete iskoristiti.
Stavite ga u hladnu vodu na dva sata i on će biti za upotrebu. Takođe, zelene delove krompira uvek uklonite. A kada je reč o kuvanju starog krompira onda u vodu dodajte malo šećera, to će mu vratiti ukus.
Važno je da svakog meseca pregledate krompir, da vidite da li su svi kako treba, a one koji su proklijali da odvojite.
Trik sa jabukomJabuku stavite u sredinu, jer ona sprečava krompir da proklija. Tako može ostati svež i posle osam nedelja.