"Čudotvorac tumanski" od 1. novembra u MTS dvorani u 20 časova! Film je rađen po istinitim događajima koje je u svojoj knjizi “Manastir Tumane: Čudo ljubavi Božije” zapisao iguman Dimitrije Plećević.
Film je pun emocija, ljubavi i vere, svega onoga čega je danas moderan čovek željan, a rediteljka je rekla da su glavne uloge dobijali glumci koji važe za velike vernike.
Ona je dodala da je film nastao iz ljubavi prema Bogu i svetiteljima, ali i želje da se napravi ostvarenje koje će da govori o duhovnim temama, jer je takvih malo.
Tri priče o čudima Svetog Zosime, koja je svetitelj projavio u moderno doba.
A ko je bio Sveti Zosim?
Sveti Zosim je živeo u 14. veku i pripadao je grupi monaha isihasta, poznatih pod imenim Sinaiti, koji su u vreme kneza Lazara, naselili Srbiju.
Legenda kaže, da je prilikom jednog odlaska u lov u obližnju šumu, Miloš nehotice ranio isposnika - pustinjaka Zosima Sinajita, koji se podvižavao u obližnjoj pećini. Ponevši ga svome dvoru - vidaru da mu izleči rane, na mestu današnjeg manastira Tumane, Sveti Zosim je rekao:
„Tu mani - nema leka, pusti me da umrem".
Na mestu gde je položio Zosimove mošti, Miloš Obilić počeo je zidati crkvu u znak pokajanja za nenamerno ubistvo svetitelja.
I dok je zidao današnji manastir Tumane, Milošu Obiliću stigao je poziv od kneza Lazara da dođe u boj na Kosovo. „Tu mani, dođi u Kosovo polje". Posle slavne pogibije Miloša Obilića pobožni narod ovoga kraja, završio je gradnju manastira i dao mu ime Tumane.
1936. godine kada su ruski monasi došli u Tumane, u vreme popravljanja manastirske crkve, pod pločom, kraj koje su vekovima klečali i molili se vernici, nađene su u celini sačuvane mošti Sv. Zosima.
Danas se kivot sa njegovim svetim moštima nalazi se u manastirskoj crkvi, posvećenoj Svetom Arhangelu Gavrilu. Za Zosimov dan u pravoslavnom kalendaru uzima se 21. avgust, kao datum kada je 1992. godine usvojena odluka Sabora SPC da se među srpske svece unesu imena devetorice Sinaita, među kojima i Zosim Tumanski.
Nedaleko od manastira u gustoj šumi sa stoletnim stablima, u liticama stena, nalazi se isposnica, u kojoj je živeo i molio se Sv. Zosim.