Većina ljudi u pojmu majke vidi požrtvovanu ženu koja gaji bezuslovnu ljubav prema svojoj deci i koja će učiniti sve da svoje potomstvo izvede na pravi put, odricajući se usput svega i svačega.
Da li je tako?Iako misle da rade najbolje za svoju decu, ponekad stvari ne funkcionišu tako. Ako imate toksičnu majku, to može imati posledice koje će vas pratiti do kraja života.
Ovo je deset tipova toksičnih majki:Majka koja kontrolišeOvo je majka koja voli sve kontrolisati. Želi da dete učini tačno ono što je rekla, kada je rekla i kako je rekla.
Invazivna majkaOvo je tip majke koja ne dopušta detetu ni mrvicu privatnosti. Ona sve proverava i prema detetu se često ponaša kao da nije osoba. Želi znati sve što dete radi.
Majka koja zanemarujeOvaj tip majke radi samo ono što njoj godi. Nije srećna što mora brinuti o detetu pa će napraviti samo minimalno, ako i to. Ona u suštini zanemaruje dete. Ne zanima je kako je dete provelo dan, retko će učestvovati u aktivnostima sa decom i slično.
Majka puna nerealnih očekivanjaOvakva majka očekuje da dete bude savršeno u svakom trenutku. Očekuje najbolje ocene i uvek drži do najviših standarda. Čak i kad dajete sve od sebe, to joj nije dovoljno.
Agresivna majkaSa ovakvom majkom se teško može nositi. Postaje agresivna zbog sitnica. Dete može dati sve od sebe da je ne naljuti, ali ništa je ne čini zadovoljnom. Zato na detetu neprekidno iskaljuje svoj bes.
Narcisiodna majkaOvo je majka koja želi da sve bude savršeno, ali njene želje su uvek ispred potreba deteta. Uvek se predstavlja kao savršena majka.
Majka kojoj dete mora biti roditeljOvakva majka brine o sebi, dolazi kući sa frizurom i ne zanima je šta se događa u kući. Ona dete tera da prebrzo odraste.
Glumljenje žrtveMajka glumi žrtvu, a dete usput podseća koliko je za njega učinila. Iako se toksične majke ovim često počinju koristiti i od vašeg detinjstva, uglavnom zbog svojih ciljeva.
Upoređivanje sa drugima i favorizovanjeToksična mama često ističe favorita među decom da bi zadržala kontrolu nad njima. Pokušava manipulisati njihovom potrebom da se nadmeću za njenu naklonost, takođe utiču na odnose među braćom i sestrama.
Posramljivanje i okrivljavanjeOva manifestacija toksičnog majčinskog pristupa može se prepoznati po preterivanju i uveličavanju vaših propusta pred drugim ljudima i okrivljuje vas za vlastite greške.
Fraze koje toksična majka u ovim prilikama koristi su često „ti uvek“ i „ti nikad“.