Pravoslavci 2. avgusta obežavaju praznik starozavetnog proroka i novozavetnog svetitelja Ilije.
Sveti Ilija u pravoslavlju važi za strogog i nepokolebljivog propovednika etiÄkih vrednosti.
Predanje kaže da je Sveti Ilija bio meÄ‘u prorocima koji su se poklonili Isusu na Tavoru na dan Preobraženja Gospodnjeg, kada se Isus javio svojim uÄenicima sa porukama nove vere.
Sveti Ilija se, iz tog razloga, uvek slika na preobraženskim ikonama.
U viziji Svetog Jovana Bogoslova uloga Svetog Ilije vezana je za budućnost hrišÄ‡anske crkve i drugi Hristov dolazak na zemlju.
Prema knjizi Otkrovenja Jovanovog, drugi dolazak Hristov najaviće Ilija sa starozavetnim prorokom Enohom i njihovim stradanjem treba da poÄne novo preobraženje ÄoveÄanstva.
Narodna verovanja
U narodu Sveti Ilija je poznat kao Ilija Gromovnik, onaj koji upravlja munjama i gromovima.
U srpskom narodu se mnoge prirodne pojave vezuju za Svetog Iliju.
Prema narodnom verovanju i tradiciji, sveti Ilija se vozi u vatrenim kolima koja vuku Äetiri konja, iz Äijih nozdrva izbija plamen, a grmljavina je tutnjava njegovih kola kojima se vozi po nebu i oblacima.
Sveti Ilija Gromovnik, kako ga još zovu u narodu, pada u najsušnije i najtoplije doba godine, a obiÄaj je da se na njegov praznik ne radi u polju, da se ne bi navukao gnev svetitelja.
Med koji se vadi na Ilindan služi kao lek, pa ako znate nekog pÄelara, obavezno ga danas uzmite. Narod veruje da majke njime treba da namažu decu po obrazima kako bi bila zdrava.