U moru dijeta koje postoje danas na tržištu i koje se reklamiraju kao „najbolje“, ženama starijim od 50 godina ipak se savetuje provoditi one dijete koje će, uz regulaciju telesne težine, i doprineti njihovom zdravstvenom stanju i održati ravnotežu hormona, navodi magazin Fitness.
Dijete koje se savetuju ženama starijim od 50 godina zadovoljavaju i sledeće kriterijume:Jednostavno ih je slediti!Prilagodljive su osobnim i nutritivnim potrebama svakog pojedinca
Nisu preterano restriktivne
Nutritivno su uravnotežene
Naučno su potkrepljeneDijete koje se savetuju ženama starijim od 50 godina su sledeće:
1. Mediteranska ishranaMediteranska dijeta je prema svim stručnjacima i nutricionistima uvek pri vrhu lestvice najboljih dijeta, za sve ljude. Sastoji se od niskog udela zasićenih masti, te se primarno bazira na povrću, mahunarkama, voću, orašastim plodovima i žitaricama punog zrna. Primarni izvor ulja u ovoj dijeti je maslinovo ulje.
Iako je mediteranska ishranaa primarno bazirana na namirnicama biljnoga porekla, ona sadrži i umerenu količinu ribe i mlečnih proizvoda, male količine jaja, mesa živine i crvenog mesa.
Niz studija potvrđuje pozitivan uticaj mediteranske ishrane na smanjenje rizika od hroničnih bolesti i onih povezanih sa starenjem, poput srčanih bolesti, dijabetesa, karcinoma i slabljenja mentalnih funkcija.
2. Fleksitarijanska dijetaFleksitarijanska dijeta je poluvegetarijanska dijeta koja se dominantno sastoji od namirnica biljnoga porekla uz povremenu konzumaciju mesa, jaja, mlečnih proizvoda i ribe. Upravo je ova ishrana trenutno izrazito popularna kod onih koji smanjuju unos mesa, bez obzira radi li se o zdravstvenim, etičkim ili ekološkim razlozima.
Za razliku od vegetarijanske dijete koja u nekim slučajevima može dovesti do manjka gvožđa i omega-3 masnih kiselina u organizmu, fleksitarijanska dijeta sadrži dovoljne količine ovih nutrijenata, baš kao i kalcijuma koji je posebno važan ženama u periodu nakon menopauze.
3. Za one kojima je dosta svih dijeta: Intuitivno hranjenjeAko vam je dosta svih popularnih i reklamiranih dijeta, intuitivno hranjenje je jako dobar pristup koji će doneti rezultate i imati pozitivne učinke na zdravlje, ali i osećaj zadovoljstva. Naime, hronično sprovođenje restriktivnih dijeta može imati niz nuspojava, od slabljenja kvalitete kostiju, poremećaja u ishrani i oslabljenog kvaliteta života.
Intuitivno hranjenje je plan koji podrazumeva pozitivan odnos prema hrani i prema vlastitom telu, prethodno prepoznavanje situacija u kojima se pristupa emocionalnom unosu hrane, bez stvarnoga oseta gladi.
Intuitivno hranjenje uključuje 10 principa koji podrazumevaju pozitivan odnos prema hrani, hranu kao doprinos zdravlju i razvijanju emocija bez sudelovanja ili korišćenja hrane u tu svrhu.
U ovom principu nema zabranjene hrane ni pravila o veličini porcije ili vremenu unosa obroka. Umesto toga, cilj je naučiti se osluškivati znakove i signale koje telo šalje, od prirodnog osećaja gladi i sitosti, do prepoznavanja i izbegavanja mentalnog i fizičkog nagrađivanja kroz hranu.
Studije pokazuju da osobe koje nauče i krenu provoditi intuitivno hranjenje lakše regulišu i održavaju željenu telesnu težinu, čak i u slučajevima kad im mršavljenje nije bio primarni cilj.
Za koji god princip se odlučite, nekoliko je pravila koja uvijek vrede: prednost se daje nutritivno bogatoj, minimalno prerađenoj hrani bogatoj vitaminima, mineralima, vlaknima, zdravim mastima, čistim proteinima i antioksidansima.
Žene starije od 50 godina moraju obratiti pažnju i na unos specifičnih nutrijenata, kao što su kalcijum, vitamin, D, proteini i vitamini B kompleks.
U svakom slučaju, pre početka početka bilo kojeg plana ili režima ishrane, potrebno je savetovati se s lečnikom i nutricionistom pa pod nadzorom i započeti sa dijetom.