Kada se prevede sa sanskrita, reč "karma" bukvalno znači "akcija". Ipak, danas se ova reč odnosi ne samo na akciju, već i na posledicu iste.
Mnogi karmu vide kao mehanizam kazne za zlodela i grehe koji su ljudi počinili, dok je drugi interpretiraju kao životnu lekciju koju moramo da naučimo da ne bismo ponavljali greške.Kada govorimo o spiritualnoj definiciji karme, ona je obično vezana za događaje iz sadašnjeg i prošlog života za koje ispaštamo u ovom životu. Prema verovanju, nakon smrti karma ne nestaje bez traga i naše duše se kroz reinkarnaciju ponovo vraćaju, rađamo se ponovo da bismo bili mudriji i odslužili kazne iz prošlosti.
Karmičke bolestiKarmička oboljenja su, prema verovanju, bolesti koje nas susttižu na emocionalnom, fizičkom ili mentalnom planu kao direktna posledica onoga što nam se dogodilo u prošlom životu.
Kada smo bolesni, najčešći uzrok su virusi i bakterije koji dolaze od spoljašnjih faktora. Iz perspektive karme, bolesti su najčešće uzrokovane unutrašnjim faktorom, kojeg nismo ni svesni. Na primer, ako ste u prošlom životu bili siromah koji je morao da pazi na svaki dinar, karma može učiniti da ste u ovom životu finansijski situirani, ali pazite kako trošite novac i ne rasipate se okolo.
Takvo ponašanje dolazi iz podsvesti, jer ste duboko svesni da trošenje bez razmišljanja može da vas dovede do siromaštva - stadijuma u kojem ste bili u prošlom životu. Dakle, karma ne mora biti isključivo negativna - može biti i pozitivna, odnosno nagrađujuća.
Negativne karmičke bolestiAko ste u prošlim životima činili ružne stvari, karma u sadašnjem životu biće negativna. U ovom slučaju ona je velika prepreka koja će vas spečavati u svemu, uključujući i duhovni razvoj. Karma će vam "staviti" tamne naočare da ne biste videli svetlo, ni rešenje svojih problema. U najvećem broju slučajeva, negativna karma najviše se ispoljava u negativnoj interakciji sa drugim ljudima.
Kada govorimo o negativnoj karmi, ljudski faktor nikad ne sme biti isključen. Na primer, ako ste u nekom od prošlih života uradili nešto loše voljenoj osobi i osećali ste krivicu do kraja a niste se izvinili, u ovom životu verovatno imate stalnu potrebu da se izvinjavate svima za sve što se dešava, čak i ako nije vaša krivica. Razlog tome je činjenica da su tokom reinkarnacije želja za savršenstvom i krivica postale sastavni deo vaše duše i da su ušle u vašu podsvest.
Ovo je možda veliko iznenađenje, ali karmičke bolesti nisu nužno izazvane lošim delima iz prošlih života; možda niste bili zloća, već žrtva nekog zlog čoveka. Na primer, ako ste bili žrtva voljene osobe, navika sakrivanja osećanja može se preneti na sledeći život, u kojem zbog toga dolazi do napada panike i depresije, koji mogu da rezultiraju hroničnim bolestima, naročito nervnog sistema.
Karmičke bolesti pasivnostiNeke do karmički bolesti ne javljaju se zbog dela iz prošlih života, već zbog sasvim suprotnog - pasivnosti, odnosno ne činjenja bilo čega.
Prihvatanje uloge pasivnog posmatrača (videli ste da se dešavaju ružne stvari, a niste učinili ništa da to promenite a mogli ste), može rezultirati kratkovidošću u sadašnjem životu. Razlog tome jeste što posmatranje ružnih stvari u kombinaciji sa pasivnošću dovodi to toga da su vađe oči nakupile puno negativnih vibracija. Te vibracije pretvaraju se u karmu nepravde, koja će vas pratiti u sledećem životu.
Karmičke bolesti mogu se javiti u bilo kojem periodu vašeg života i njihov efekat može biti ekstreman i veoma negativan.