Na prvoj Svetskoj konferenciji o dobrobiti dece, održanoj 1925. godine u Ženevi, 1. jun proglašen je kao MeÄ‘unarodni dan dece. 25 godina kasnije, taÄnije 1950. godine, ovaj datum je i zvaniÄno usvojen kao MeÄ‘unarodni dan dece u meÄ‘unarodnoj zajednici.
Pored 1. juna u svetu se obeležava i
20. novembar kao Svetski dan dece (Svetski dan prava deteta). Na ovaj dan Generalna skupština UN je donela Deklaraciju o pravima deteta 1959, i Konvenciju o pravima deteta 1989. godine.
Pored 1. juna i 20. novembra, u svetu i kod nas obeležavaju se i drugi bitni datumi: 12. april – MeÄ‘unarodni dan dece ukljuÄene u život i/ili rad na ulici,
4.jun – MeÄ‘unarodni dan dece dece žrtava nasilja,
12. jun – MeÄ‘unarodni dan borbe protiv deÄjeg rada, kao i
3. decembar – MeÄ‘unarodni dan osoba sa invaliditetom, meÄ‘u kojima ima i dece.
Svi ovi datumi predstavljaju povod da se govori o dobrobiti dece, društvenoj prizi, socijalnoj i porodiÄnoj zaštiti, zaštiti dece od raznoraznih zloupotreba, zanemarivanja i zlostavljanja, ekspoatacije, kao i o razliÄitim mehanizmima zaštite i podrške deci.
MeÄ‘utim, svaki dan treba da bude posvećen deci i njihovoj dobrobiti. Svako dete zaslužuje jednaku šansu jer dete zaista treba da bude i ostane dete.