Nakon nekoliko puta da su psi bili otrovani, stanovnici ovog naselja odlučili su da vrate kamere kako bi videli ko je odgovoran za to što se događa njihovim psima. I imali su šta da vide. Jedna starija žena noću bi šetala po mestima gde psi znaju da dođu i tu bi prosipala otrov.
Na Facebook stranici Beogradski Vrabac objavljen je i snimak ovog strašnog čina.
Pored toga što je ovo samo po sebi jedan gnusan čin, ovaj otrov mogu i deca, a i vi, da unesete obućom u svoj dom pa da posledice budu užasne.
Snimljena trovačica pasa u naselju Zemunske kapije, datum 26.02.2021. godine.
STOP NASILJU NAD ŽIVOTINJA! Kako da zaštitite ljubimcaBez obzira na pojačane zakonske kazne i česte apele aktivista za prava i zaštitu životinja, bacanje otrova u gradskim i prigradskim sredinama je i dalje veoma prisutno.
Iz „Veterine Beograd" u pisanom odgovoru za BBC na srpskom kažu da je jedina preventiva ne šetati pse bez povoca i držati ih pod kontrolom.
Kada se pojave prvi simptomi, odmah se treba javiti veterinaru.
Trovanje životinja - krivično deloPrema članu 269 Krivičnog zakonika Srbije, trovanje životinja je krivično delo za koje je predviđena zatvorska kazna do godinu dana i novčana kazna od 10.000 do 100.000 dinara.
Simptomi trovanjaSimptomi su različiti, a brzina kojom će se ispoljiti zavise od vrste otrova.
„Nekad je dovoljno da pas samo onjuši otrov, a nekad prođe i nekoliko dana od unosa otrova u organizam do prvih simptoma", kažu iz „Veterine Beograd".
Simptomi su:Povraćanje
Dijareja
Dijareja sa primesama krvi
Obilna salvacija (balavljenje, lučenje pljuvačke)
Grčenje mišića
KonvulzijeAnalizeGrubić je rekao da sumnja da se radi o prosutoj hemijskoj supstanci koja se može naći u farbi, bojama i lakovima.
On je dodao da je verovatno jedinjenje formaldehida upila zemlja, te da su isparenja bila pogubna po životinje.
„Psu su to onda onjušili i uneli u sebe", rekao je Grubić.
Da bi se sprovela adekvatna terapija neophodno je znati kojim otrovom je pas otrovan, kažu iz „Veterine".
Kada nije poznato o kom se otrovu radi, pristupa se simptomatskoj terapiji - lečenju bolesti koje utiče samo na simptome, a ne na uzrok.
Iz „Veterine" poručuju da ukoliko postoji sumnja da se životinja otrovala, treba obavestiti i policiju.Ukoliko kućni ljubimac ugine, telo se šalje na Veterinarski fakultet na katedru sudske veterine.
Ako se potvrde sumnje na trovanje, uzorci se šalju na VMA na hemijsko-toksikološke analize, koje traju duže, ali otkrivaju otrov.
Pratite nas na TwitteruI na Facebook-u