Siva boja osedelih vlasi nastaje odsustvom više od 70 odsto melanina u pigmentu. Nakon tridesete kosa postepeno počinje da gubi pigmentaciju i pojavljuju se sede vlasi. Struktura vlasi se menja usled godina ili spoljašnjih faktora. Tada se pojavljuju sive ili žućkaste vlasi, a kasnije ćelije počinju da proizvode molekule hidrogen-peroksida, zbog čega dlake postaju bele.
Najčešći okidači sede kose:- Disbalans hormona;
- Hronični stres;
- Neadekvatna ishrana (uzrok sede kose može biti deficit vitamina);
- Zagađen vazduh;
- Pušenje i alkohol;
- Agresivni proizvodi za negu kose;
- Bolesti štitne žlezde i autoimuna oboljenja;
- Genetika. Ako želite da sprečite da kosa osedi pre vremena ili uopšte, proverite nivo selena, kalcijuma, bakra, vitamina B12 i feritina u folikulu dlake. Ukoliko su smanjeni, treba da ih nadoknadite i konstantno održavate optimalan nivo, pa će se i stanje kose popraviti.
Kako prirodnim putem nadoknaditi ove supstance?- 4 brazilska oraha biće dovoljna da unesete potrebnu količinu selena. Izbacite orahe iz ishrane za to vreme, jer može doći do prezasićenosti;
- Melasa je odličan izvor bakra. Konzumirajte jednu kašiku dnevno 6 do 12 meseci i problem sede kose trebalo bi da bude rešen. Dok uzimate melasu, unos šećera smanjite na minimum;
- Feritin je najteže nadoknaditi, a jedan od najboljih načina jeste uzimanje suplemenata gvožđa;
- Kalcijum se u velikoj količini može naći u susamu, maku, mlečnim proizvodima... Uz njega nikako ne uzimajte vitamin K i D.
Još tekstova o nezi i lepoti možete pročitati OVDE.