Torzija želuca je ustvari uvrtanje želuca po uzdužnoj osi. I kada dođe do uvrtanja, jednjak se zatvori i onemogućava psu da smanji nadutost povraćanjem ili podrigivanjem. Torziju želuca prati i dilatacija. Kod štenaca koji halapljivo uzimaju hranu, takođe može doći do dilatacije ali ona obično prođe sama od sebe, dok je kod velikih pasa svaka dilatacija i torzija opasna za život.
Može se zaključiti da do problema dolazi kada je prisutan poremećaj motiliteta želuca i to kod predisponiranih pasa, a to su uglavnom velike pasmine. Dolazi do akumulacije gasova u želucu koji su po sastavu vrlo slični atmosferskom vazduhu, pa se pretpostavlja da gutanje vazduha u toku jela takođe ima ulogu u nastanku dilatacije.
Nakupljanja gasova je naglo i vlasnici odmah vide da je psu stomak
naduven i otekao. Pas naglo postane nemiran, ne može da se svrti na jednom mestu. Takođe ima jak bol u stomaku i zbog toga cvili. Pas će verovatno pokušati da povrati ali će uspeti da izbaci samo malo pene jer je želudac okrenut pa su ulaz i izlaz iz želuca zatvoreni, a u njemu se nakupljaju gasovi zbog kojih želudac zauzima celu stomačnu duplju. Ovi simptomi razvijaju se u roku od
dvadesetak minuta.Zbog svega ovoga ne časite ni časa, odmah odvedite psa kod veterinara jer je svaki minut bitan. Da biste smanjili rizik od torzije, vodite računao svom psu i izbegavajte da ga šetate posle obroka.Uz pažljiv pregled dovedenog psa kao i na osnovu svega onoga što ispriča vlasnik, veterinar će vrlo brzo postaviti sumnju da je pas oboleo od dilatacije ili torzije želuca. Važno je da vlasnik veterinaru opiše sve promene i simptome koje je kod psa primetio kao i da kaže čime je pas hranjen, kada je imao poslednji obrok, da li je imao trening ili da li je bio u šetnji i kako se u šetnji ponašao.
Veterinar će da izvrši sve opšte preglede psa, naročitu će pažnju da posveti regiji želuca kao i izgledu vidljivih sluzokoža.Dovoljno je da veterinar samo postavi sumnju da je u pitanju dilatacija ili torzija želuca, pa da bez daljih analiza odmah pristupi terapiji, jer se oboljenje jako brzo razvija i svaki trenutak je dragocen. Ako simptomi kod obolelog psa nisu najjasniji i ako opšte stanje psa nije alarmantno, veterinar obično odlučuje da izvrši rentgenološki pregled psa.