Svet Plus
Prženje na preniskoj temperaturi
Mnogo niska temperatura se ne preporučuje jer vaše jelo onda neće biti hrskavo, već ćete dobiti gnjecavu hranu.
Garancija za dobro isprženo meso ili neki drugi ručak jeste termometar s kvačicom s kojom treba da ga pričvrstite na vrh tiganja.
Koristite pogrešno ulje
Birajte ulje s visokim tačkama dimljenja jer podnosi više temperature na kojima i hranjive materije u njima ostaju nepromenjene.
U tom slučaju je odlična svinjska, a ako vam je njen miris prejak, koristite ulje uljane repice.
Prženje na previsokoj temperaturi
Kako bi komad pohovanog mesa bio savršeno ispržen, temperatura ulja treba da bude između 160 i 200 Celzijusa.
Ako pojačate temperaturu, meso će se brzo isušiti ili u još gorem slučaju neće biti dovoljno pečeni iznutra, dok će spolja izgoreti.
Prženje prevelike količine odjednom
Ako pretrpavate tiganj hranom, time pravite veliku grešku. Kako bi se meso ravnomerno ispržilo morate ostaviti slobodan prostor između komada hrane da biste lakše mogli da ih okrećete.
Pržimo prevelike komade
Ne valja pržiti velike komade mesa jer rezultat neće biti ukusno jelo, a neće ni biti ravnomerno isprženo. Zato seckajte hranu na manje komade.
Neadekvatno testo za pohovanje
Što god da pohujete, unutrašnjost će teško dobro ispasti ako testo u koje ste ga uvaljali niste dobro zamesili. Zato kada dodajete jaja i začine pažljivo umutite smesu.
Koristite ostatak ulja od prethodnih prženja
Iako vam se čini da je lakše i isplativije da koristite isto ulje od prethodnog prženja, time ćete samo uništiti ukus hrane. Pored toga, biće i masnija.
Autor:
O.J
Izvor:
svetplus.com/Stil