Veruje se da Titan i Evropa takođe imaju vodene površine ispod leda, a sada se i Enceladus koji kruži oko Saturna pridružuje "ekipi". Inače, ovo istraživanje vodio je Luciano sa "Sapienza" univerziteta u Rimu, a zasniva se na NASA-inim podacima koji su prikupljeni kada je letelica lansirana sa ciljem da se kreće među Saturnovim satelitima.
Inače, ovaj okean koji je veličine jezera Superior, najvećeg jezera u Severnoj Americi dubok je oko 10 kilometara i lociran je ispod sloja leda debljine između 30 i 40 kilometara. U daljem istraživanju navodi se da oekan dodiruje stenovito dno, što implicira da su moguće komplikovane hemijske reakcije zahvaljujući kojima bi mogao da nastane i novi oblik života.
Letelica koju je NASA lansirala pre 9 godina snimila je vodenu paru koja je izlazila iz Enceladusa, a novi podaci samo potvrđuju teoriju da postoji voda na ovom mesecu, dok Luciano koji je vodio istraživanje kaže da postoji mogućnost i da je ceo ovaj satelit prekriven vodom.
Što se tiče hemijskog sastava tečnosti ovog okeana, u pitanju je slana voda i organski molekuli koji su dobar osnov za postanak novog oblika života na Enceladusu, a obrziom da je ovaj satelit oduvek posmatran kako vrlo neinteresantno nebesko telo, sada će naučnici obratiti mnogo više pažnje na njega.
Autor: A.K.
Foto: Printscreen YouTube
Izvor:
Svet Plus