Iako je to dan kada ćerke, majke, devojke, supruge, bake... dobijaju poklone od dragih muškaraca, ovaj dan zapravo je nastao kao posledica borbe za ekonomsku, socijalnu i političku ravnopravnost žena i muškaraca. Iako su sufražetkinje, žene koje su se srdačno borile za jednakost među polovima, zastupale ideju i većih ženskih prava, prvi Dan žena zapravo je obeležen 28. februara 1909. godine u SAD, nakon što je Socijalistička partija Amerike izdala deklaraciju, a u leto iste godine organizovana je i Međunarodna konferencija žena socijalističke Druge Internacionalne.
Foto: njaj/FreeDigitalPhotos.netKada su stvari počele da se odvijaju u korist žena, Nemica koja je bila inspirisana tim događajima rešila je da predloži organizovanje Međunarodnog dana žena, ali pošto nije mogla sama da se bavi organizacijom u tome joj je pomogla nemačka feministkinja i komunistkinja Klara. Predlog je izložen u narodnoj kući i sledeće godine Međunarodni dan žena obeležen je 18. marta u Danskoj, Švajcarskoj, Nemačkoj i Austriji uz brojne demonstarcije širom Evrope.
Kada je Aleksandra Kolontaj ubedila Lenjina da ovaj praznik uvrsti u državne praznike, praćene njegovim primerom pridružile su se i članice SSSR-a, kao i ostale saveznice, uključujući i SFRJ. Kao takozvani Osmi mart prihvaćen je tek 1917. godine, dok je 1975. godina proglašena od strane Ujedinjenih nacija kao godina posvećena ženama, odnosno Međunarodna godina žena, od kada se i zvanično obeleževa Međunarodni dan žena.
Foto: Arvind Balaraman/
FreeDigitalPhotos.netIako su se žene izborile za svoj dan uz poprilično jasnu političku pozadinu, danas se ovaj dan obeležava poklonima od strane bliskih ljudi, prijatelja, rođaka i bliske porodice, gde se pored maštovitih poklona uobičajeno poklanja cveće.
Našim čitateljkama unapred želimo da uživaju u Danu žena, ali i dobijenim poklonima i svemu ostalom što sa sobom nosi 8. mart!
Autor:
M.P.Foto:
David Castillo Dominici/FreeDigitalPhotos.net