Poznati reditelj je danas izjavio da ga je taj poznati istorijski slučaj privukao jer u njemu vidi sličnosti sa načinom na koji je i sam bio progonjen od strane medija. "Postoji aspekt koji je po meni veoma interesantan, a to je nastojanje medija, kao svojevremeno vojske ili bilo koje druge državne institucije, da nikada ne priznaju grešku", kazao Polanski u razgovoru za radio RTL.
"Iz iskustva znam da će, kada neke novine ili časopis pogreše ili napišu laž o meni, a ja na to reagujem, njihova reč biti poslednja. Nikada neće priznati da su pogrešno postupili. Baš kao i vojska u Drajfusovom slučaju", naveo je reditelj.
Polanski je bio u žiži medijskog interesovanja tokom cele svoje karijere koja je obeležena tragedijom - njegova trudna supruga Šeron Tejt ubijena je 1969, i kontroverzom - pobegao je iz SAD nakon što je 1977. optužen da je silovao 13-godišnju Samantu Gejmer.
On je objasnio da je njegov film o Drajfusu, koji je šesti koji je snimljen na tu temu, trenutno u fazi pisanja. Mada za to nije bilo dokaza, Drajfus je 1894. godine proglašen krivim za prenošenje informacija nemačkom vojnom atašeu u Parizu i osuđen na doživotni zatvor.
Afera je podelila tadašnju francusku javnost na one koji su verovali u nevinost osuđenika, i one koji su smatrali da je alzaški kapetan kriv za ono što mu se stavlja na teret. U polemiku se uključio i francuski pisac Emil Zola, koji je u pismu pod naslovom "Optužujem", upućenom tadašnjem francuskom predsedniku Feliksu Foru, optužio vlasti za antisemitizam.
Godine 1899, kapetan Drajfus je pomilovan, ali nikada nije rehabilitovan.
Autor: M.P.
Izvor: Tanjug
Foto: nerd-like-me.blogspot.com
Izvor:
Svet Plus