1886. godine na stotine hiljada američkih radnika izašlo je na ulice kako bi zahtevali osmočasovno radno vreme. Centar ovog pokreta bio je u Čikagu, gde se 30. aprila skupilo već 50.000 ljudi koji su bili u štajku, a već narednog dana, odnosno prvog maja pridružilo im se novih 30.000 što je zaustavilo proizvodnju u Čikagu. Tokom i posle štrajka došlo je do mnogih nemira, a neki od učesnika su čak i pogubljeni, dok su drugi poginuli u bombašom napadu nepoznatog lica.
Tek je 1889. godine odlučeno da prvi maj treba da bude zajednički praznik svih zemalja "u kojima radnička klasa treba da manifestuje jedinstvo svojih zahteva i svoju klasnu solidarnost".
U regionu se prvi maj proslavlja u društvu porodice i prijatelja, a najčešća varijanta za proslavu je opuštanje u prirodi uz dobro društvo. Tradicija je da se sa proslavom prvog maja krene dan ranije, kako bi se jutro dočekalo u prirodi, a tokom takozvanog "prvomajskog uranka" uobičajeno je spremanje hrane u prirodi, bio to roštilj, riblja čorba ili neko drugo jelo koje je moguće pripremiti uz logorsku vatru.
Autor: M.P.
Foto: Internet
Izvor:
Svet Plus