Prema podacima koje je sakupila američka istraživačka organizacija Marinexplore, većina morskih površina na Zemlji izložena je ubrzanom zagrevanju. Atlantski, Pacifički i Indijski okean topliji su za 1°C, a na nekim područjima čak i do 2° C. Ipak, ove temperaturne promene nisu ujednačene, pa je tako zabeleženo i hlađenje nekih delova, poput Arktičkog okeana.
Među brojnim zabrinjavajućim podacima nalazi se i taj da je Jadransko more među onim vodenim površinama koje su najizloženije zagrevanju, a to predstavlja veliku opasnost po živi svet iz ovog mora. Razlog za ovakav ishod je specifični položaj Jadranskog mora, odnosno njegova izolovanost od glavnih okeanskih struja, što ga čini posebno podložnim kumulativnom zagrevanju. Na globalnom nivou, promene u temperaturama okeana ugrožavaju morske struje, koje imaju ulogu "pluća" okeana, jer prenose kiseonik i hranljive materije iz hladnijih predela u toplije.
Kada je Jadransko more u pitanju, povećanje temperature, takođe znači i manje kiseonika, što kao posledicu može imati smanjen biodiverzitet mora.
Autor: I.M.
Izvor/Foto: Adria Media, Press
Izvor:
Svet Plus