Duboko se zamislila nad saznanjem da je taj davnašnji predak čoveka (hominid) koračao po vulkanskom pepelu u potrazi za hranom da je moguće da je na tren zastao i osvrnuo se kako bi proverio da li mu preti opasnost, a potom nastavio dalje da korača u potrazi za hranom. Iza tog, tako jednostavnog, a potresnog saznanja, zapisala je: „Ovaj pokret, tako snažno ljudski, prevazilazi vreme. Pre 3,7 miliona godina daleki predak je iskusio – baš kao vi i ja – trenutak sumnje.”
Taj pogled preko ramena odredio je njegov hod u prošlim vremenima.
lobanja koju je Mary otkrila 1959. godine, a stara je preko 1.75 miliona godinaSin Meri Liki je 1969. godine pronašao u Keniji prvu kompletnu lobanju hominida, koji je u naučnoj klasifikaciji označen kao vrsta ausralopitekus – južni majmun.
Nauka danas raspolaže nizom dokaza koji su svedočanstva o neprekidnoj borbi čoveka da se prilagodi prirodi i prirodu prilagodi sebi i svojim potrebama.
Zajedno je radila sa svojim mužem Luisom, sa kojim je razvila sistem za razvrstavanje kamenih alatki, a posle njegove smrti postala je vodeći paleoantropologist.
Meri Liki rođena je u Londonu 6. februara 1913 godine, a svoje putovanje po ovom svetu završila je 9. decembra 1996. godine.
Autor: S.P.
Izvor: Wikipedia
Foto: google