Kažu da je put do nečijeg srca kroz stomak – a u slučaju bračnih parova, ta izreka često se pokaže tačnom. Zajednički obroci, uživanje u hrani i opuštanje u sigurnosti veze mogu imati vidljiv uticaj na brojku na vagi. Ali, da li se to odnosi podjednako na muškarce i žene?Jedna nova poljska studija istražila je ko više dobija na težini u braku – muškarci ili žene. Rezultati će biti predstavljeni na Evropskom kongresu o gojaznosti, koji se održava u maju u Španiji.
Različiti faktori za muškarce i žene
Studiju je sprovela dr Alicja Ciha-Mikolajčik sa Nacionalnog instituta za kardiologiju u Poljskoj. Analizirano je 2.405 osoba starosti između 36 i 61 godine, a zaključak je jasan: bračni status ima značajan uticaj na gojaznost u odraslom dobu.Kod muškaraca, upravo je brak bio glavni faktor koji doprinosi povećanju telesne težine, dok je kod žena ključnu ulogu igrala – starost. Ipak, rizik od prekomerne težine raste s godinama kod oba pola.
Foto: Pixabay.com
Muškarci se više goje nakon braka
Prema rezultatima, u poređenju sa samcima, rizik od gojaznosti bio je 62% veći kod oženjenih muškaraca i 39% veći kod udatih žena. Štaviše, oženjeni muškarci imali su čak 3,2 puta veću verovatnoću da budu klinički gojazni u odnosu na svoje neoženjene kolege.Zanimljivo je da se ovaj efekat nije uočio kod žena. Dr Ciha-Mikolajčik smatra da žene češće ne žele da prihvate život sa viškom kilograma i da su sklonije preduzimanju koraka za mršavljenje. Iako udate žene možda opuste svoje navike, često se vrate u formu pre nego što dostignu ozbiljan višak kilograma.Da li je brak razlog za gojenje?
Samci se više trude da ostanu fitPrethodna istraživanja su potvrdila da se indeks telesne mase (BMI) muškaraca povećava nakon braka, a smanjuje nakon razvoda. Ona objašnjava da osobe koje su "na tržištu" imaju jači motiv da vode računa o svom izgledu.U zaključku – ljubav možda ide kroz stomak, ali višak kilograma češće ostaje kod muškaraca.