Ako planirate da se preselite u Austriju sa porodicom ili želite da studirate u ovoj zemlji, važno je da se upoznate sa obrazovnim sistemom, njegovim prednostima i uslovima koje treba ispuniti.
Obavezno školovanje do 9. razreda
Obavezno obrazovanje u Austriji traje do završetka 9. razreda, što uključuje osnovnu školu (Volksschule) i prve godine srednjoškolskog obrazovanja (Hauptschule ili Neue Mittelschule).Deca kreću u školu sa šest godina, a osnovno obrazovanje traje četiri godine. Nakon toga, učenici prelaze u različite tipove srednjih škola u zavisnosti od svojih sposobnosti i interesovanja.Roditelji mogu birati između više obrazovnih puteva: opšta srednja škola (Allgemeinbildende Höhere Schule – AHS), koja vodi ka maturi i kasnijem upisu na univerzitet, ili stručna srednja škola (Berufsbildende Schule – BHS, HTL, HAK, itd.), koja pruža praktična znanja i priprema učenike za tržište rada.Univerziteti u Austriji – besplatno obrazovanje uz znanje nemačkog
Austrija je jedna od retkih zemalja koja nudi visokokvalitetno univerzitetsko obrazovanje po povoljnim uslovima. Državljani Srbije i drugih zemalja Zapadnog Balkana mogu upisati studije uz plaćanje simbolične školarine (oko 700 evra po semestru). Studenti iz EU zemalja uglavnom ne plaćaju školarinu.Međutim, ključni uslov za upis na većinu fakulteta je znanje nemačkog jezika na nivou B2 ili C1, što se dokazuje sertifikatima kao što su ÖSD, Goethe-Zertifikat ili TestDaF. Neki univerziteti nude programe na engleskom jeziku, ali oni su često namenjeni međunarodnim studentima i mogu biti skuplji.
Foto: Freepik.com
Kako deca sa Balkana nastavljaju školovanje u Austriji?
Deca iz zemalja bivše Jugoslavije mogu nastaviti školovanje u Austriji, ali postoje određeni koraci i pravila koja treba ispuniti kako bi se lakše integrisali u sistem.1. Prijava i upis u školu
- Roditelji su obavezni da prijave dete u školu odmah po dolasku u Austriju. Proces zavisi od starosti deteta i nivoa obrazovanja:
- Za decu do 15 godina – Upisuju se u odgovarajući razred osnovne ili niže srednje škole (Volksschule ili Neue Mittelschule).
- Za starije od 15 godina – Mogu se upisati u srednju školu (AHS, BHS) ili stručnu školu.
2. Provera znanja nemačkog jezika
- Ako dete ne govori nemački, može biti raspoređeno u posebne pripremne razrede (Deutschförderklassen), gde prvo uči jezik pre nego što se uključi u redovnu nastavu. U zavisnosti od uzrasta i sposobnosti, deca mogu istovremeno pohađati i neke predmete u regularnoj školi.
3. Priznavanje prethodnog obrazovanja
- Deca koja dolaze iz inostranstva mogu podneti dokumentaciju o prethodnom školovanju (diplome, svedočanstva). Na osnovu toga, školske vlasti odlučuju u koji razred će dete biti upisano. U nekim slučajevima može biti potrebno polaganje dodatnih ispita.
4. Dodatna podrška i integracija
- U mnogim školama postoje nastavnici koji govore srpski, hrvatski ili bosanski, što olakšava komunikaciju.
- Neke škole nude dopunsku nastavu, gde deca mogu učiti svoj maternji jezik.
- Postoje i mentori ili savetnici koji pomažu deci i roditeljima da se prilagode austrijskom školskom sistemu.
5. Prelazak na srednje obrazovanje i dalje školovanje
- Nakon završetka osnovnog obrazovanja, deca mogu birati između gimnazija (AHS), stručnih škola (HTL, HAK) ili dualnog obrazovanja koje kombinuje školu i praksu u kompanijama.
Ako planiraju fakultet, važno je da završe maturu (Matura) i dokažu odgovarajući nivo nemačkog jezika.
Povezane vesti
Stipendije i finansijska podrška za studente u Austriji
Austrija nudi brojne stipendije i finansijsku podršku za studente, uključujući:- Österreichische Austauschdienst (OeAD) – stipendije za međunarodne studente.
- Studienbeihilfe – finansijska podrška za studente sa nižim primanjima.
- Privatne i univerzitetske stipendije – dodeljuju se na osnovu akademskog uspeha i socio-ekonomskog statusa.
- Informacije o stipendijama dostupne su na zvaničnim sajtovima univerziteta i austrijskih obrazovnih institucija.
Da li je obrazovni sistem u Austriji dovoljno prilagođen deci koja ne govore nemački jezik?
Školski kalendar i raspust u Austriji
Školska godina u Austriji traje od septembra do kraja juna, sa raspustima koji uključuju:- Jesenji raspust – krajem oktobra.
- Božićni raspust – krajem decembra i početkom januara.
- Zimski raspust – u februaru, varira po regionima.
- Prolećni raspust – u aprilu, tokom Uskrsa.
- Letnji raspust – od početka jula do početka septembra.
Nastava na maternjem jeziku u Austriji
Jedna od prednosti za našu dijasporu u Austriji jeste mogućnost obrazovanja na maternjem jeziku. U pojedinim austrijskim školama postoji dopunska nastava srpskog jezika, koja omogućava deci da održe vezu sa svojim jezikom i kulturom. Ove časove organizuju zajednice balkanskih zemalja u saradnji sa austrijskim školskim vlastima.Pored toga, u većim gradovima poput Beča postoje privatne škole i vrtići na maternjem jeziku, gde se nastava izvodi na maternjem jeziku ili bilingvalno, što olakšava prilagođavanje dece novom okruženju.Austrijski obrazovni sistem je jedan od najkvalitetnijih u Evropi i nudi brojne mogućnosti za decu i studente. Besplatno osnovno i srednje obrazovanje, povoljan univerzitetski sistem i mogućnost učenja na maternjem jeziku čine ovu zemlju atraktivnom destinacijom za porodice i mlade koji žele da steknu kvalitetno obrazovanje. Ako planirate školovanje u Austriji, najvažnije je da se informišete o dostupnim opcijama i pripremite na vreme, posebno kada je u pitanju učenje nemačkog jezika.