- To se posebno odnosi na posao producenta, jer on nosi veliku odgovornost prema drugim ljudima – saradnicima, koproducentima, saulagačima, donatorima. Sve je to važno ukoliko želite da budete pametan, uspešan i fer igrač, a to jeste moja potreba.
Ivanu trenutno gledamo u seriji "Vojna akademija", čiji je scenario napisao njen otac Gordan, a na ideju producenta Neleta Garića. Priseća se da je scenarista bio oduševljen ovom ponudom, pa je mesecima odlazio na Akademiju, osluškujući život u njoj. Ivana je, potom, od producenta i reditelja Dejana Zečevića, s kojim je radila na filmu "Kupi mi Eliota", dobila ponudu da igra Emiliju Stošić. Kada je pročitala scenario i upoznala se sa svojom junakinjom, pomislila je da je možda neobično da igra majku jednog kadeta, ali kako su joj se odmah svidele i priča i ekipa, rado je prihvatila zadatak.
- Moj lik se razvija iz epizode u epizodu, tako da ćete vremenom shvatiti da li je ona zaista sebična. Emilija se veoma mlada udala za starijeg čoveka, veoma mlada je rodila sina, a mlada se i razvela. Možda je više zbunjena pred životom i nepripremljena za samostalni hod nego što je egoistična. Zbog izuzetno dobrog prijema "Vojne akademije", serija će se nastaviti, pa verujem da ću i ja imati priliku da još više izgradim svoj lik.
Kroz pisanje kolumne Ivana je shvatila i naučila kako dišu "jednostavni ljudi".
- Više od tri godine pišem kolumnu, a te priče su pre nekoliko meseci objavljene u knjizi "Jednostavni ljudi". U pitanju su pripovesti o ljudima koje viđamo svakog dana u hodniku zgrade u kojoj živimo, u samoposluzi u kojoj kupujemo, u raznim čekaonicama, javnom prevozu, bioskopu, školi, na parkingu, na ulici... To su oni koji primaju prosečne ili niže plate i penzije, oni koji čekaju na Birou za nezaposlene ili su bez motiva za rad. Oni nisu na naslovnim stranama, osim u drugom planu ili u velikoj grupi. Oni pate od osnovnih životnih problema i ja pokušavam da ih predstavim u punom značaju i ozbiljnosti.
Na pitanje da li nam zaista svima nedostaje taj „pogled sa strane“ i kako se boriti od otuđenja o kojima je pisala u svojim romanima Ivana kaže:
- Ako čovek ne vidi onog pored sebe, kako će znati da i sam postoji, kako će znati gde živi i šta se i s njim događa?
Iz tog razloga je "pogled sa strane" zapravo "pogled unapred". Fenomenom otuđenja sam se bavila u sve tri knjige. "Moj jedini život", je napisan u formi ispovesti tridesettrogodišnje devojke koja iz dana u dan traži izlaz iz usamljenosti u, kako kaže, sebičnom i poremećenom svetu bez emocija. U romanu "Led" takođe pišem ispovest jednog četrdesetpetogodišnjeg muškarca. To je, zapravo, priča o svim onim mladim ljudima koji svoje znanje, talente, ambicije, pa čak i svoje privatne živote gube usled tragičnih društvenih događanja, nedefinisanih revolucija, ekonomskih stranputica, neverovatnih političkih grešaka i sopstvenog nesnalaženja u takvom svetu.
A kako se boriti protiv otuđenja?
Što se mene tiče, pokušavam da se borim radom, neprestanim kontaktima s ljudima, interesovanjem za druge, pokušajem da ih suštinski upoznam, razumem njihove potrebe i poglede, da pronađem zajednička interesovanja i zajedničku tačku oslonca. I, pre svega, trudim se da se borim za poštovanje i održanje pravih, istinskih vrednosti, izjavila je Ivana za Novosti.
Izvor:
Svet Plus